• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Kuře na estragonu se sýrem | foto: Reprofoto

Kuře na estragonu se sýrem

Jídlo
  •   16:05
Kuřecí maso mě nemůže nikdy zklamat. Mám vychytané, že ho rozporcované, okořeněné sladkou paprikou vyndám v přikrytém pekáči z trouby přesně za 45 minut dokonale upečené na másle.
Mám ho ráda jako základ omáček, kdy ho rozkrájené na kousky dobře osmažím na oleji,
zapráším moukou a zaliji vývarem a přidám zvlášť udušené žampiony a trochu smetany: 20 minut. Skvělé jsou řízky, kam do strouhanky přidávám sezamová semínka.

Mám ještě pár dalších evergreenů, ale když mám dobrou náladu – vymýšlím zvláštnosti, hledám nové kombinace a neotřelá koření. Tak jsem to tentokrát zkusila s estragonem, který u nás ještě moc nepoužíváme. A recept, který vám prozrazuji, je báječný. Ihned ho zařazuji do svých kuřecích stálic.

DOBA PŘÍPRAVY:
10–15 minut
+ 25–30 minut na pečení
Pro 8 osob

POTŘEBUJETE:

8 kuřecích prsíček bez kůže
20 g čerstvého estragonu
300 g čerstvého měkkého pikantního
sýra (např. ovčího, kozího)
5 pevných, zralých rajčat
3 lžíce olivového oleje
sůl a černý pepř, čerstvě mletý

1. ROZŘÍZNĚTE MASO

Troubu předehřejte na 200, horkovzdušnou na 180 °C. Do každého
kousku kuřete udělejte ostrým nožem dlouhý podélný zářez. Maso podél něj rozevřete a naklaďte v jedné vrstvě do lehce vymaštěného pekáčku nebo zapékací mísy.

2. SMÍCHEJTE PŘÍSADY
Osm lístků estragonu nechte na ozdobu, zbytek jemně posekejte a spolu s pepřem vešlehejte do kozího sýra. Směs pak lžičkou naneste do zářezů v mase. Rajčata nakrájejte na plátky a na každý kousek kuřete položte dva; přidejte
lístek estragonu a zakápněte olejem.

3. ZAPÉKEJTE V TROUBĚ

Osolte, opepřete a vložte na pětadvacet až třicet minut do trouby. Kuře má být propečené, ale ještě vláčné; pokud je budete podávat studené, odlijte z pekáče šťávu.

Pikantní sýry každému nevoní

Je pravda, že kozí sýr má svou specifickou chuť a vůni a není příliš oblíbený. Je ale velmi zdravý a v kuchyni se hodí zejména k zapékání.

Ovčí nebo kozí sýry vůbec rozdělují lidi na dva tábory. Ženy je většinou nemají moc v lásce, protože se jim zdá, že vydávají nemilý a zvláštní zápach – „kozinku“.

Mužům zase tyto sýry příliš nevadí. V Evropě jsou velkými milovníky kozích a ovčích produktů zejména Francouzi. Pokud s kozími sýry neprve začínáte a máte k nim nedůvěru, pak vyzkoušejte jistě termizovaný kozí sýr Do-Ra.

Stogramové balení koupíte v prodejnách zdravé výživy (např. Albio) za 21 korun a existují i ochucené verze. Chuť i vůně jsou decentní, sýr se skvěle roztírá a je výborný na chleba nebo k bramborám na loupačku.

V podobné cenové kategorii najdeme ještě Jihočeský kozí přírodní sýr (150 g za 28 Kč), výborný k vínu nebo do salátu. Je silný a výrazný a sehnat ho můžete i v kořeněné variantě také v prodejnách zdravé výživy.

Chcete-li ale skutečnou delikatesu, neváhejte koupit přírodní čerstvý kozí sýr Chavroux pur chévre (150 g za 45 Kč). Chutí i konzistencí připomíná jemný tvaroh, ale vůbec není „cítit“. A pak vám nabídneme kozí sýr pro pokročilé,

Chévre du Poitou – strukturou a vláčností připomíná sýry typu hermelín. Má zrající jádro a velmi výraznou chuť, navíc plíseň na povrchu. V kuchyni se skvěle hodí k zapékání. Seženete ho v síti hypermarketů a 200 g stojí 119 Kč.


 

Připraveno ve spolupráci s:
Autoři: Lidové noviny