Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Minipivovarů přibývá. Lidé speciály rádi ochutnávají

Jídlo

Zatímco na počátku 90. let minulého století existoval na českém území jediný minipivovar U Fleků v Praze, nyní jich je kolem 150 a další rychle přibývají.

Pivovarské kotle v Pivovarském dvoře v Chýni u Prahy. foto: ČTK

V současnosti je v Česku kolem 150 minipivovarů, začátkem roku jich přitom bylo zhruba 130. Prakticky týden co týden někde otevírají nový podnik. Do tří let by tak v zemi mohlo být až 220 malých restauračních pivovarů, řekl prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň.

V posledních dnech otevřeli v České Třebové minipivovar Faltus, svůj provoz zahájil také Rodinný pivovar Vilém v Jincích na Příbramsku. Minipivovary mají v blízké době vzniknout také na několika místech, kde v minulých letech původní průmyslové pivovary skončily, například v areálu kutnohorského pivovaru, který předloni zavřela společnost Heineken.

Lidé touží ochutnat i jiná piva

Podle Šuráně přes velký růst počtu nepředstavují minipivovary, které dohromady vyrobí asi jedno procento v Česku uvařeného piva, pro velké pivovary konkurenci. Obliba malých pivovarů podle něj souvisí se zvyšujícím se zájmem lidí o takzvanou zážitkovou gastronomii a jiné pivo, než vaří velké pivovarské firmy. Navíc se do jisté míry jedná o obnovení tradice.

Nejstarší minipivovar slaví 20 let:

V nejstarším doposud fungujícím porevolučním minipivovaru Pivovarský dvůr v Chýni u Prahy oslaví 25. května 20 let od první várky. Během té doby uvařili v Pivovarském dvoře na tři desítky druhů piv různých stupňovitostí i kategorií, kromě tradičních českých ležáků i řadu piv vyšších stupňovitostí nebo svrchně kvašených bavorského či anglosaského typu.

První český restaurační minipivovar Pivovarský dvůr v Chýni u Prahy byl uveden do provozu na podzim roku 1992. Celý objekt, v němž se pivovar nachází, byl dříve součástí hospodářských budov kláštera a sloužil k chovu dobytka.

Dvorní ležák, Kolařská jedenáctka, Sládkova patnáctka, Starostova sedmnáctka, stout Černý pes či novinka ale Simco - to jsou některá z chýňských piv, jež posbírala řadu různých cen. "Když vidím, že lidem naše pivo chutná, tak je to to nejlepší ocenění," říká sládek Tomáš Mikulica, který zde vaří nefiltrovaná kvasnicová piva již 18 let.

"Každá vesnice či městečko v minulosti své pivo měly," podotkl šéf svazu minipivovarů. Malé restaurační pivovary nemohou velkým výrobcům konkurovat z hlediska množství vyrobeného piva a ceny. Snaží se proto své zákazníky lákat na jiné pivo, než je v Česku i celosvětově nejrozšířenější světlý ležák. Díky malým vyráběným objemům mohou více experimentovat a vařit různé pivní speciály či ochucená piva. "Kdo dneska začíná, už stoprocentně ví, že si nevystačí s ležákem, tmavým a desítkou," řekl Šuráň. Lidé tak na stále více místech mohou ochutnat dříve netypická silná, ovocná či svrchně kvašená piva.

PŘEČTĚTE SI RECENZE PIVNÍCH SPECIÁLŮ

Mnozí si také myslí, že to, co se vyrábí ve velkém, není tak kvalitní: "Tady se dá najít souvislost i s tím, že trh obsadily mezinárodní firmy, které vyrábějí pivo dle svých pokynů, tedy co nejhospodárněji. To může vyvolat dojem, že jeho kvalita už není taková. Navíc u nás dosahuje podíl minipivovarů jednoho a půl procenta, zatímco v USA osmi. Potenciál pro růst tu tedy je," vysvětluje boom Pavel Vojta, jehož firma dodává zařízení pro minipivovary.

V Únětickém pivovaru dostanete i jídlo.

Také restaurace mají o pivní speciály zájem

Stále větší část českých restaurací a zákazníků má o pivní speciality zájem. Vznikají také restaurace, které mají několik kohoutů, ze kterých čepují různé druhy piv, která často střídají, což ještě před několika lety bylo velmi neobvyklé.

Úspěchu minipivovarů si všimli i velcí výrobci piva, z nichž většina v Česku patří nadnárodním firmám, a začali na trh také ve větší míře uvádět speciální piva.

Více než 90 procent českých piv přesto patří mezi ležáky a vyrábějí se spodním kvašením. Ve světě existuje asi 100 druhů piva, přesto ležáky tvoří asi 70 procent produkce.

Pivo, pivovary, minipivovary...

  • Nejstarším dochovaným dokladem o pivu v českých zemích je nadační listina krále Vratislava II. z roku 1088, kterou kostelu na Vyšehradě přiděluje desátku chmele na vaření piva.
  • Pivo se nejprve vařilo běžně v domácnostech a například v klášterech, rozvoj řemeslné výroby nastal ve 13. století, kdy začaly vznikat takzvané právovárečné domy, předchůdci dnešních pivovarů.
  • Za nejstarší doposud fungující pivovar bývá označován pivovar v Třeboni, který byl založen roku 1379. Mnohé pivovary však odvozují svoji tradici od právovárečných domů, klášterních a šlechtických pivovarů či dle první zmínky o místním pivu.
  • Nejstarším minipivovarem (restauračním pivovarem) je pražský U Fleků založený v roce 1499.
  • Nejmladším průmyslovým pivovarem je pivovar v Chotěboři, který byl otevřen v roce 2009, minipivovarů jenom letos vzniklo již asi 20.
  • V roce 1989 bylo v Česku 71 pivovarů, které celkem vyrobily přes 18 milionů hektolitrů piva. Po jejich odstátnění došlo k výrazné koncentraci výroby do několika velkých skupin a řada menších pivovarů zanikla.
  • Výroba piva v samostatné ČR se pohybovala většinou těsně pod hranicí 20 milionů hektolitrů ročně. V posledních letech klesala na až zhruba 16 milionů hektolitrů, loni opět rostla.
  • V současnosti je v Česku 181 pivovarů (dle www.pivovary.info), které vyrábějí více než 500 značek piv.
  • Z celkového počtu pivovarů je asi 130 až 150 minipivovarů, tedy výroben s ročním výstavem do 10.000 hektolitrů, které se na celkové výrobě podílejí zhruba procentem.
  • Většinu výroby piva v Česku, asi 90 procent, ovládají čtyři společnosti - trojice nadnárodních skupin SABMiller, Molson Coors (StarBev) a Heineken a Budějovický Budvar.
  • Největší pivovarnickou skupinou v Česku je Plzeňský Prazdroj, který patří pod SABMiller a ovládá více než polovinu českého pivního trhu; v ČR provozuje pivovary v Plzni (značky Pilsner Urquel, Gambrinus), Nošovicích (Radegast) a Velkých Popovicích (Velkopopovický kozel).
  • Druhým největším výrobcem jsou Pivovary Staropramen ze skupiny Molson Coors, které provozují pivovary v Praze-Smíchově (Staropramen) a Ostravě (Ostravar).
  • Nizozemská skupina Heineken v ČR ovládla tři velké pivovarnické společnosti - brněnský pivovar Starobrno, Královský pivovar Krušovice a skupinu pivovarů Drinks Union (pivovary v Krásném a Velkém Březně, v Lounech a Kutné Hoře).
  • Čtvrtý největší pivovar Budějovický Budvar je stále ovládán státem.
  • V Česku působí několik dalších velkých pivovarnických skupin - Pivovary Lobkowicz (pivovary v Černé Hoře, Havlíčkově Brodě, Hlinsku, Jihlavě, Protivíně, Vysokém Chlumci a Uherském Brodě), PMS (Hanušovice, Litovel, Přerov) či LIF (Náchod, Rohozec, Svijany).
  • Kromě Budvaru je největším českým pivovarem stojícím mimo pivovarnické skupiny humpolecký Bernard s výstavem přes 200 hektolitrů.

Zdroj: ČTK

Autor: