Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Místo popelnice do restaurace. Jak vypadá boj proti plýtvání jídlem v praxi?

Potraviny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potraviny. | foto: Shutterstock

LONDÝN Adam Smith se pustil do boje proti plýtvání s potravinami. Na průmyslovém severu Anglie si otevřel restauraci, kde se podávají pokrmy připravené výhradně z potravin, které unikly popelnicím. Jeho projekt se velmi rychle rozšířil, píše agentura AFP.

Adam Smith nemá nic společného se svým jmenovcem z 18. století, teoretikem ekonomického liberalismu a autorem slavného spisu Pojednání o podstatě a původu bohatství národů. Jeho projekt započal v prosinci 2013 v chudé čtvrti Armley v Leedsu. Jeho impérium, Real Junk Food Project, má nyní na 120 restaurací po celém světě. Jeho podniky jsou v Austrálii, Francii, Jižní Koreji, Spojených státech a dokonce až v Nigérii.

„Lidé nás začínají brát vážně,“ prohlašuje Adam Smith, který právě v britském parlamentu seznamoval se svým bojem proti plýtvání potravinami a naservíroval poslancům pokrmy připravené z potravin získaných z popelnic.

Jeho koncepce je prostá: zachraňuje potraviny, které by se jinak vyhodily, především proto, že mají prošlou záruční lhůtu, a přeměňuje je v chutné pokrmy. Od počátků jeho Real Junk Food Project (RJFP) bylo takto v jeho podnicích zhodnoceno téměř 200 tun potravin.

Nakrmit chudé

Podle OSN je téměř třetina potravin vyrobených ve světě pro lidi každoročně ztracena nebo vyhozena. Jde přibližně o 1,3 miliardy tun. Podniky RJFP, nabízející jídla za dobrovolný příspěvek zákazníka, obcházejí nařízení zakazující v Británii prodej prošlých potravin. „Zjišťujeme sami, zda je potravina vhodná ke konzumaci, a to tak, že ji ochutnáme nebo očicháme,“ vysvětluje Adam Smith.

Jeho prvotním záměrem nebylo nakrmit chudé. Ale mnohde se jeho systém stal prostředkem, jak pomáhat lidem s nízkými příjmy nebo zcela bez příjmů. Důchodkyně Shena Cooperová s pomocí 90 dobrovolníků řídí podnik RJFP Elsie ́s v Northemptonu v centrální části Anglie. „Někteří lidé přicházejí na kávu a kousek koláče a přinesou nějaké ty knížky. Jiní ale nemají žádné prostředky, aby mohli nějak přispět,“ vysvětluje.

Přes půl světa pro banány

Dobrovolníci musejí připravovat chutné pokrmy z toho, co najdou. Nedávno u Elsie ́s pozvaný šéfkuchař přetvořil místní produkty s prošlou záruční lhůtou v přímo gurmánský pokrm: jako předkrm se podávaly crostini s hruškovou omáčkou, párky s polentou a jako desert fíky v čokoládě. „Děje se tolik šokujících věcí. Skutečnost, že se s letadlem obletí půlka světa, aby se dovezly banány, které se pak hodí do popelnice, je k smíchu,“ říká Shena Cooperová.

V Brightonu dává Adam Buckingham najíst každý týden 200 lidem v jednom kostele. Mezi potravinami, které takto poskytuje, jsou šunka Serrano a čokoláda. „Každého překvapuje, že všechny tyto potraviny mohly skončit v popelnici,“ říká a vyzývá ke změně zákonů.

Zbylo vám jídlo, které nechcete? Objednejte si auto a darujte ho

Zbylo vám jídlo, které nechcete? Objednejte si auto a darujte ho


Dvě podnikatelky, Tessa Cooková a Saasha Celestialová-Oneová, vytvořily aplikaci Olio, která je určena k navazování kontaktů mezi spotřebiteli, kteří mají přebytek potravin, a těmi, kdo se snaží potraviny zhodnotit. „Udělaly jsme si průzkum trhu a zjistily jsme, že třetina lidí je nešťastná, když má potraviny vyhodit,“ vysvětluje Tessa Cooková. K systému se už připojilo mnoho soukromníků a podniků. Zatím je omezen jen na Londýn, ale Tessa Cooková chce jeho pole působnosti brzy rozšířit.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!