4. března 2016 19:44 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Na prestižní vinařské soutěži v Paříži vyhrál růžový Cabernet z Moravy

Růžové víno (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Růžové víno (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA/PAŘÍŽ Prestižní vinařskou soutěž Vinalies Internationales v Paříži vyhrál v kategorii růžových vín Cabernet Moravia z vinařství Leoše Horáka z Vrbice na Hodonínsku. Zlaté medaile v ní získala ještě další dvě růžová vína z Břeclavska a Hodonínska.

Je to obrovský úspěch moravských vinařů, řekl dlouholetý člen poroty Vinalies Luboš Bárta. Do soutěže bylo přihlášeno bezmála 3500 vín z 38 zemí světa. ČR měla zastoupení ve 103 vzorcích, což byla sedmá nejpočetnější skupina.

„Růžová vína jsou nadále velmi populární. Soutěž má sedm kategorií a letošní výsledek je pro naše vinaře doslova historickou událostí. Máme být na co pyšní,“ uvedl Bárta.

Kromě nejvyššího ocenění v podobě titulu Laureát Trophée Vinalies Internationales 2016, které bylo uděleno pro vrbické víno, získali zlaté mediale dvě růžová vína - Rulandské modré výběr z bobulí Tomáše Krista z Milotic na Hodonínsku a Rulandské modré pozdní sběr z Vinařství u Kapličky na Břeclavsku.

„Soutěž pořádá Unie francouzských enologů a v komisích zasedají v naprosté většině významní odborníci z celého světa. Pořadatelé důsledně dodržují pravidla Mezinárodní unie enologů a nad standardizací ISO dohlížejí externí auditoři. O to větší hodnotu pro každého vinaře má jakýkoli úspěch v Paříži,“ uvedl Bárta. Zdůraznil, že stát se laureátem trofeje Vinalies Internationales za nejlepší víno v kategorii se nejvýznamnějším vinařstvím světa povede jen naprosto výjimečně.

Nejúspěšnější zemí soutěže bylo Portugalsko, které získalo 34 zlatých a 61 stříbrných medailí. ČR získala sedm zlatých a 18 stříbrných medailí.

ČTK