23. srpna 2012 13:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Nejlepší víno ze Slovácka? Vyberou ho v sobotu v Polešovicích

Víno (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Víno (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

UHERSKÉ HRADIŠTĚ V Polešovicích na Uherskohradišťsku vyberou v sobotu nejlepší víno ze Slovácka z loňské sklizně. Soutěž Top Víno Slovácka se koná již pátým rokem, do letošního ročníku se přihlásilo 28 vinařů a vinařských podniků, hodnotilo se 130 vzorků, řekla ředitelka uherskohradišťské okresní agrární komory Karla Malinová.

Loňský ročník byl podle ní výborný. "Ze stobodové stupnice získalo jedno víno téměř 90 bodů, což není tak obvyklé," uvedla Malinová s tím, že se vína hodnotila ve třech kategoriích podle obsahu zbytkového cukru.

Do soutěže, která chce upozornit na kvalitu vín vyrobených na Slovácku a propagovat moravská vína, se mohou přihlásit fyzické i právnické osoby ze Zlínského kraje a přilehlých obcí Blatnice pod Sv. Antonínkem a Blatnička, kteří mají více než deset arů vinic.

Rekordní počet vín

Letošní počet přihlášených vzorků byl rekordní. "Vinaři už pochopili, že získat titul je dobrý marketingový tah," poznamenala Malinová.

Deset nejlépe ohodnocených vín získá certifikát a medaili Top Víno Slovácka 2012, kterou mohou být oceněná vína označena na obalu. Cenu dostane také nejlepší kolekce vín, víno s nejvyšším počtem bodů obdrží cenu hejtmana Zlínského kraje a bude sloužit pro reprezentační účely kraje. Vinaři s nejvyšším počtem bodů bude udělena také cena starosty Uherského Hradiště.

Slavnosti začínají ve 13:30 krojovaným průvodem, pořadatelé připravili vystoupení folklorních souborů a cimbálových muzik. Návštěvníci budou moci ochutnat vína přihlášená do soutěže, bio vína a regionální potraviny.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz