Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Noodle bar: co nezvládne jídelníček, to dotáhne atmosféra

Jídlo

  11:05
Také milujete ten pocit, když vstoupíte do restaurace a rázem se ocitnete v úplně jiném světě? Pokud jste z těch, kterým něco říká asijský minimalismus, a ještě k tomu máte rádi thajskou kuchyni, pak vám Noodle bar v pražské Plavecké ulici připraví zážitek právě tohoto druhu.

The noodle bar: interiér od designérky Lucie Fejkové foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Po estetické stránce patří tahle restaurace ve své kategorii k tomu nejlepšímu, na co lze v Praze narazit. Najdete ji v klidné rezidenční čtvrti u Rašínova nábřeží, kde byste exotický podnik tohoto druhu asi sotva čekali. O to větší překvapení zažijete po vstupu do malinkého noodle baru, kde si i při plné obsazenosti nesedne ani dvacet lidí. Nejspíš proto tu mají večer většinou plno, přestože do poněkud zastrčené uličky náhodný strávník, neřkuli turista, asi nezabloudí. Rezervaci bych proto doporučila.

Jako v obýváku u přátel
Při tvorbě interiéru se česká designérka a kostýmní výtvarnice Lucie Fejková bezpochyby inspirovala japonskými komiksy manga. Dominuje primární červená barva, ve které je vyveden rohový bar, sedátka ve tvaru krychle, stolky a dveře do kuchyně. Strohé linie nábytku změkčují portréty žen zdobící stěny i polstrování lavice, která se táhne podél zdi. Jak je u komiksu zvykem, paleta barev je omezená, červenou tak doplňuje už jen bílá a světlé odstíny modré a okrové. Orientální ráz podtrhují chromové lampy s rozježenými rudými tyčinkami.

The noodle bar: nenápadný podnik v tiché čtvrti.

Malý prostor navozuje v Noodle baru intimní atmosféru, kterou podtrhují zvuky z kuchyně, takže ať už sedíte u jednoho ze stolků, či na baru, připadáte si tak trochu jako u přátel v obýváku. Tím se podnik liší od větších konkurentů jako Orange Moon či Modrý Zub, které jsou ve srovnání s Noodle trochu neosobní.

Dalším plusem je příjemná, lehce alternativně vyhlížející obsluha, která vás ochotně provede jídelním lístkem čítajícím i s dezerty něco přes 60 chodů. Trpělivě vám vysvětlí, čím se thajská bazalka liší od té naší evropské nebo proč je lepší dát si k zelenému kari raději rýži než nudle, jak jsem to při naší návštěvě zaslechla od vedlejšího stolu.

Pálivost na zdejší způsob
Pokud jste v Noodle baru poprvé, rozhodně bych doporučila vyzkoušet jeden z jejich ledových ovocných nápojů (0,3 l za 65 Kč nebo 0,5 l za 110 Kč). K místní kuchyni se hodí lépe než alkohol – i když mnozí rádi vyzkoušejí exotický aperitiv, třeba sladké švestkové víno, dezertní víno z liči či víno z květu skořice. Kterékoli z nich vás spolehlivě naladí na to, co bude následovat.

The noodle bar: ovocná ledová tříšť

Já jsem si objednala drink z manga, které zbožňuji v jakékoli podobě. Nápoj byl velmi dobrý, ale chuťově se nevyrovnal liči mého partnera, které chutnalo přímo božsky. Ledová tříšť s rozmixovaným čerstvým ovocem může navíc přijít vhod slabším povahám při konzumaci některého z pálivějších pokrmů.

Ty jsou na menu označeny jednou až třemi papričkami. Musím ovšem říci, že ve srovnání s podobnými restauracemi například v Londýně, neřkuli v samotném Thajsku, se kuchař v Noodle drží na můj vkus dost při zemi. Usoudil asi, že české jazýčky ještě nejsou připraveny na větší než malé množství chilli papriček.

Ostatně kvalita kuchyně v Noodle se tak úplně nevyrovná atmosféře baru. Večeři jsem zahájila malou porcí Tom Kha Kai, thajské polévky s kokosovým mlékem a kuřecím masem dochucené citronovou trávou a čerstvým koriandrem (110 Kč). Byla velmi chutná, jen mě trochu udivila přítomnost čerstvých cherry rajčátek, která, jak jsem později zjistila, přidávají v Noodle skoro do všeho.Hodnocení restaurací (uni).

Než unavené krevety, pak raději žádné
Obsahovala je i partnerova Tom Yum Kung, pikantní červená polévka s krevetami. Ta nám ani přes avizované tři papričky slzy do očí rozhodně nevehnala. Krevety byly navíc mdlé, a tudíž ne zcela čerstvé. To je naneštěstí problém, se kterým se potýká většina českých podniků. Chápu, že čerstvé krevety mohou být v naší zeměpisné šířce hůře dostupné a neúměrně drahé. Tak to ale prostě je a je třeba se s tím vyrovnat – buď za jídlo inkasuji víc, nebo surovinu raději nepoužiji.

The noodle bar: polévka Tom Yum Kung

Dojem napravil výběr předkrmů pro dva za 245 Kč obsahující křehoučké jarní závitky plněné čerstvou zeleninou, zázvorem a kuřecím masem, dále kukuřičné placičky se sladkou paprikou a kuřecí marinované minišpízy s nasládlou arašídovou omáčkou. I sem se vloudil párek krevet, tentokrát ale naštěstí smažených v tempuře, což jim dodalo trochu chuti.

The noodle bar: výběr předkrmů

Můj salát z pomela za 245 Kč bohužel korunovaly krevety už zas pobledlé a povadlé, takže jinak zajímavou směs citrusového ovoce se šalotkou, thajskou bazalkou, bambusovými výhonky a čerstvým koriandrem nezachránila ani pikantní nasládlá zálivka. Lépe na tom byl můj partner, který si na druhé straně stolu pochutnával na červeném kari s kousky kachního masa a liči, výtečné kombinaci, kterou narušila jen všudypřítomná cherry rajčátka (185 Kč). Celkový dojem byl ale příznivý.

The noodle bar: salát z pomela

Místo dezertu jsme dosrkali naši ovocnou ledovou tříšť, ale ti, co mají rádi sladké, si v Noodle mohou dát například černou lepkavou rýži s vanilkou a kokosovým mlékem (70 Kč) nebo kokosový pudink se sladkým kořením přelitý pasírovaným mangem (75 Kč).

The noodle bar (hodnocení)

Noodle patří k těm lepším podnikům, které se u nás specializují na asijskou kuchyni, a na kulinární mapě hlavního města má zcela jistě své místo. Co se vaření týče, trpí ale ještě několika nedostatky. Pokud se personálu podaří dotáhnout kvalitu jídla na úroveň interiéru a obsluhy, bude mít Praha noodle bar, za který by se nemusela stydět žádná evropská metropole.

Autoři: