Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Oktoberfest: pijou jako loni, víc kradou tupláky

Oktoberfest 2011 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oktoberfest 2011 | foto: Reuters

Rekordní cena piva návštěvníky letošního Oktoberfestu neodrazuje, jen si odnášejí víc sklenic než loni. Tak vyznívá podle pořadatelů dosavadní bilance mnichovských pivních slavností, které se přehouply do své druhé poloviny.

Další mají šanci už jen do příštího pondělí, kdy 178. ročník největší akce svého druhu na světě končí.

Na mnichovskou Tereziánskou louku, kde se Oktoberfest tradičně koná, si podle organizátorů zatím našlo cestu 3,5 milionu lidí, kteří vypili 3,4 milionu litrů piva. V obou případech to odpovídá "poločasovým výsledkům" loňského Oktoberfestu, kdy nakonec milovníci pěnivého moku vypili rekordních 7,1 milionu litrových tupláků. Letos za jeden musí poprvé zaplatit přes devět eur (více než 220 Kč).

Zatímco pivo si návštěvníci navzdory vyšší ceně neodříkají, šetří se na jídle. Loni ve stejnou dobu už spořádali 61 rožněných býků, letos jich na talíři skončilo zatím jen 58. Největší zájem je o cukrovou vatu a dobroty z perníku.

Suvenýry z festivalu

Co se skladby návštěvníků týče, suverénně podle organizátorů vedou Mnichované, kteří tvoří 72 procent dosavadních hostů. Z ostatních koutů Německa přijelo osm procent. Zbytek tvoří cizinci, mezi nimiž bylo nejvíce Italů. Početně zastoupeni byli rovněž Kanaďané, Rusové, Španělé, Američané a milovníci piva z Asie.

Šéfku Oktoberfestu Gabriele Weishäuplovou navíc těší, že čím dál tím víc přijíždějí cizinci v krojích. A to ne jen v bavorských dirndlech a kožených kalhotách, které už se staly téměř povinnou výbavou každého správného návštěvníka, ale i v tradičních úborech zemí, z nichž pocházejí. Žádnou výjimkou tak podle ní na Oktoberfestu nejsou skotské kilty či kroje z Nizozemska nebo Tyrolska. "Chtějí být součástí slavností," vysvětluje si tento trend Weishäuplová.

Oktoberfest 2011

Kromě pivních stanů a výčepů se podle ní velkému zájmu těší i nostalgický Oktoberfest, který se loni na Tereziánské louce představil prvně u příležitosti 200. narozenin této akce a od letoška je trvalou součástí 34hektarového zábavního areálu. V historické části se mohou hosté pobavit jako jejich předci před dvěma staletími. Na rozdíl od hlavního prostoru, kam je vstup zdarma, ale za tuto možnost zaplatí tři eura (74 Kč). I přesto už na nostalgický Oktoberfest zavítalo okolo 200.000 lidí.

Začíná tradiční Oktoberfest

Co naopak pořadatele netěší, je nárůst kriminality. Zatímco trestných činů včetně kapesních krádeží přibylo jen mírně, boom zaznamenalo odnášení si skleněných a kameninových tupláků, na které se na Oktoberfestu pohlíží jako na pokus o krádež. Jen za první týden prý pracovníci bezpečnostních služeb zachytili 96.000 odnášených "půllitrů". Loni jich za stejnou dobu bylo 68.000. "Většina hostů je ale dobrovolně vrátila," ocenila Weishäuplová.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.