Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Oslizák líbezný je oblíbený v Asii. Evropanům smrdí

Asie

  7:01
V Indii ho uctívají jako lék, v Nepálu hraje hlavní roli na svatbách a na Cejlonu používají jeho květy při výrobě voňavek. Oslizák líbezný tvoří plody, které obsahují éterické oleje, žlutou sladkou dužinu a hořká semena. V Česku tolik známý není, v obchodech ho neseženete. Můžete si jej ale vypěstovat doma.

Oslizák líbezný foto: nmpb.nic.inReprofoto

Oslizák líbený, známější možná pod svým latinským názvem Aegle marmelos, je nízký stromek s bohatou korunou, který se řadí mezi citrusy. Jeho plod má tvrdou slupku a skrývá sladkou žlutavou dužinu a větší počet hořkých semen.

Oslizák roste hlavně v jižní Asii. Na některých místech může tvořit lesní porosty. Místní obyvatelé ho také pěstují uměle.

Oslizák líbezný

Dužina, která se sice sladká, ale poněkud mdlá, se nakrájí na kolečka a suší se na slunci. Po důkladném vysušení se kolečka mění na průsvitnou hmotu, ze které se připravují nápoje, zavařeniny, ale i léky. Domorodci jedí ovoce i syrové, Evropanům ale příliš nechutná - hlavně kvůli zápachu.  

V Indii se odvar z kůry a kořene používá jako lék a čerstvé plody se konzumují proti průjmům. Na Srí Lance se z květů vyrábí voňavky a v Nepálu patří k tradičním svatbám.

Oslizák líbezný se v současné době dováží pouze do Anglie. Na internetu se ale dají sehnat semena, která si doma můžete zasadit doma.

Autor: