Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rambutan vypadá jako mořský ježek a chutná jako ananas

Asie

  15:00
Rambutan zaujme na první pohled, vypadá totiž jako červený mořský ježek a působí trochu jako chlupatá kulička. Jeho konzumace má blahodárné účinky. Používá se při léčbě úplavice nebo ke snižování krevního tlaku. Chutí rambutan připomíná liči nebo ananas s meruňkovým nádechem.

Pod chlupatou slupkou se nachází sladkokyselá průsvitně bílá dužina s jedním semínkem, která chutná podobně jako ananas nebo meruňka. rambutan je ale o něco pikantnější. Z rambutanu toho v kuchyni moc neuvaříte, konzumuje se převážně syrový nebo v kompotech či salátech.

Rambutan

Ale plody nejsou to jediné, co se dá využít. ze semen rambutanu se lisuje olej, který se nejvíce využívá při vaření nebo k výrobě mýdel, svíček nebo kosmetiky. Využívá se také v přírodním léčitelství. Plody jsou účinné při léčbě průjmů nebo úplavice. Pravidelná konzumace prý snižuje krevní tlak a riziko onemocnění rakovinou. Rambutan tvoří  z větší části voda, ale obsahuje také dostatek vitaminu C.

Rambutan roste na stromech ve skupinkách až po dvaceti plodech. Díky silné vůni láká velké množství hmyzu. V období, kdy stromy kvetou, jsou pokryté včelami. Rozšířený je hlavně v tropech. Pochází z jihovýchodní Asie, kde se dnes pěstuje ve velkém množství. Rozšířený je také v řadě dalších oblastech Barmy, Srí Lanky, Karibiku, Indii nebo na Filipínách. Nejvíce se rambutan pěstuje v Thajsku.

Exotické ovoce

Autor:

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč