12. května 2016 10:20 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Šampionem vín ve Velkých Pavlovicích se stal Tramín červený

Bílé víno - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bílé víno - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

VELKÉ PAVLOVICE Šampionem 12. ročníku soutěže Festwine ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku se stal Tramín červený výběr z hroznů 2009 ze Znovínu Znojmo. Vyhrál v konkurenci 530 vzorků, uvedli dnes pořadatelé.

Do soutěže vín se letos přihlásilo 95 vinařství. Nejvíce zastoupenými odrůdami se staly Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a Chardonnay. „Milým překvapení byl počet velkých zlatých medailí za vína s devadesáti a více body, získalo je šestnáct vzorků,“ uvedl Tomáš Vican z pořadatelské Vinné galerie v Brně.

Vína hodnotila komise složená z degustátorů, zasedala 10. a 11. května. Slavnostní vyhlášení výsledků a předávání ocenění s ochutnávkou přihlášených vzorků se uskuteční ve středu 18. května v Brně.

Loni se šampionem stalo víno Chardonnay pozdní sběr 2013 z Vinařství Maděřič. Do soutěže se tehdy přihlásilo 78 vinařství, hodnotilo se 392 vzorků vín.

Festwine jako jedna z mála soutěží umožňuje vinařům nahlédnout do bodování a od porotců získat vyjádření k jejich hodnocení. Vedle nalévání vín z karaf odlišuje soutěž od řady ostatních i speciální dekantace, v jejímž rámci si vinaři mohli u přihlášených vín určit, po jakou dobu před ochutnávkou a hodnocením mají být otevřená, aby se co nejlépe rozvinula jejich vůně a chuť.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!