4. září 2015 6:39 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Supermarkety nutí zemědělce plýtvat. 'Křivá' zelenina vadí

Nestandardní mrkve | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nestandardní mrkve | foto: Zachraň jídlo

Zemědělci každý den vyhodí tuny zeleniny. Proč? Protože nesplňují estetická kritéria supermarketů. Pod tlakem obchodních řetězců tak musí zemědělci velkou část úrody zaorávat.

Normy supermarketů jsou přitom nejasné a jejich zástupci se zdráhají je zveřejnit. “Vztahy mezi zemědělci a supermarkety jsou nevyrovnané. Zemědělci nesou veškeré riziko a nemají se v případě nekalého jednání kvalitářů supermarketů na koho obrátit. Stává se, že jim obchodní řetězec odmítne přijmout celý kamion zeleniny či ovoce na základě nejasných důvodů. Navíc musí být farmář vždy připraven dodat požadované množství produktu v prvotřídní kvalitě,” popisuje běžnou praxi Adam Podhola, mluvčí iniciativy Zachraň jídlo.

Křivá polévka

Zachraň jídlo chce na nesmyslnost plýtvání upozornit happeningem Křivá polévka, který se uskuteční 5. září na piazzettě Národního divadla, a bude zde zdarma rozdávat 2000 porcí polévky uvařené z nestandardní zeleniny.

“Ptali jsme se zástupců firem Tesco, Globus a Kaufland a ani v jednom případě jsme od nich nedostali k nahlédnutí dokument, podle kterého rozhodují o přijmutí či nepřijmutí ovoce či zeleniny,” říká Anna Strejcová.

Nestandardní ředkvičky

Směrnice Evropské unie regulující tvar výpěstků byly u většiny druhů ovoce a zeleniny zrušeny v roce 2009. Stále se vztahují jen na jablka, citrusy, kiwi, saláty, broskve, nektarinky, hrušky, jahody, papriky, hroznové víno a rajčata. I tyto produkty mohou být ale prodávány v nestandardním tvaru, pokud budou označeny jako “produkt určený k dalšímu zpracování”.

Projekty v zahraničí

O nestandardní tvary ovoce a zeleniny mají ale zákazníci v zahraničí zájem. V loňském roce spustil francouzský supermarket Intermarché, kampaň, kdy se rozhodl po dobu jednoho týdne prodávat “nevzhlednou” zeleninu se slevou. Akcí se inspiroval belgický řetězec obchodů COOP. Portugalská kooperativa Fruta Feia sdružuje 800 producentů, kteří dodávají svým zákazníkům “křivou” zeleninu formou bedýnek, a stejný koncept zvolila i kalifornská firma Imperfect.

Anketa

Kupovali byste „křivou“ zeleninu v supermarketech?

Nekupoval/a bych ji 30
Kupoval/a bych ji 809
Nevím, rozhodl/a bych se na místě 65
apeAlena Pecháčková

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.