Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Svatomartinského vína bude více, ochutnáte ho už za měsíc

Vinař Jaroslav Grégr ochutnal 11. listopadu ve sklepě v Bořeticích na Břeclavsku první letošní víno. Pro vinaře je toto datum obzvlášť významné, protože podle starých zvyků si lze poprvé přiťuknout mladým vínem zvaným svatomartinské. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vinař Jaroslav Grégr ochutnal 11. listopadu ve sklepě v Bořeticích na Břeclavsku první letošní víno. Pro vinaře je toto datum obzvlášť významné, protože podle starých zvyků si lze poprvé přiťuknout mladým vínem zvaným svatomartinské. | foto: ČTK

BRNO Obliba Svatomartinských vín v České republice roste. Vinaři odhadují, že letos poprvé bude přes dva miliony lahví. První lahve mladých vín ročníku 2012 se otevřou přesně za měsíc.

Odhady Vinařského fondu mluví až o 2,2 milionu lahví. Loni jich na trhu bylo 1,98 milionu. Kromě celkové produkce roste i počet firem, které Svatomartinské víno vyrábějí. Letos se jich přihlásilo 150, což je o 25 více než loni. Do boje o prestižní známku jde na 500 vzorků. Podle Vinařského fondu se přidávají i další výrobci včetně těch nejopatrnějších a nejkonzervativnějších.

Novinkou letošního ročníku bude povinnost deponovat vzorek každého z vín, které ponese značku Svatomartinské. Vinařský fond jako vlastník této značky bude mít v rámci prodeje Svatomartinských vín možnost provést kontrolu, zda víno na trhu skutečně odpovídá kvalitativními i senzorickými vlastnostmi vínu, které bylo hodnocené a jako Svatomartinské odbornou komisí uznané.

Svatomartinské víno ročník 2009 představili jihomoravští vinaři také na...

"Svatomartinská vína se od roku 2005, kdy Vinařský fond uvedl značku Svatomartinské na trh, stala, nebojím se říci, celonárodním fenoménem, který Českou republiku aspoň na několik týdnů doslova promění," uvedl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Svatomartinská vína:

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku, určená ke konzumaci v řádu několika měsíců. Jde o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter. Mají nižší obsah alkoholu, jde také spíše o suchá vína. Vinařský fond doporučuje i senzorické vlastnosti vín. Musí projít proto degustátorskou kontrolou ve dvou termínech, koncem října a začátkem listopadu.

Značku Svatomartinské mohou nést vína vyráběná z bílých odrůd Müller-Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský. Růžové je z odrůd Modrý Portugal a Svatovavřinecké a červené z Modrého Portugalu a Svatovavřineckého. Tyto odrůdy byly pro značku Svatomartinského vybrané proto, že v podmínkách ČR dozrávají dříve, a nabízejí tak včas potřebnou vysokou kvalitu hroznů. Mezi Svatomartinskými víny je možné nalézt jak vína z jediné odrůdy, tak i cuvée, což je víno vyrobené z více odrůd.

První otevírání láhví nového Svatomartinského se uskuteční na Martina 11. listopadu v 11:00 na slavnostních akcích v Čechách, na Moravě. Každý rok si ale Svatomartinská vína získávají větší oblibu také v zahraničí, například na Slovensku, v Rakousku, Německu, nezřídka zamíří i do exotičtějších destinací.

V Česku se k tradici hlásí čím dál více míst. Některá z nich nemají vinařskou tradici. Letos se přidal například Český Krumlov. "Máme velkou radost, že počty narůstají každým rokem. Zájem vinařů vzrůstá se zájmem spotřebitelů," uvedl Machovec. Letos propagaci značky Vinařský fond sponzoruje částkou sedm milionů korun.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!