Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Úlety slavných: Napoleon jedl banán v rumu, Elvis nikdy nekrájel jídlo

Jídlo

  10:46
Většina amerických dětí ví, že George Bush senior vykázal z Bílého domu brokolici v dobách, kdy byl americkým prezidentem. Ale jen málokdo tuší například to, že Napoleon Bonaparte byl jedním z prvních lidí, kteří si užívali banánové kousky máčené v rumu.

Kdo z nás se obtěžoval spočítat, že operní zpěvák Luciano Pavarotti během své kariéry opakovaně nabral a zhubnul celkem 2267 kilogramů, a kdo dneska ví, že si Elvis Presley jídlo nikdy nekrájel.

Výjimkou z výše uvedeného jsou dva v USA žijící bratři-novináři Matthew a Mark Jacobovi, pro něž se gastronomické úlety slavných staly doslova posedlostí, napsala agentura Reuters. Důkazem je nová kniha What the Great Ate: A Curious History of Food and Fame (Co slavní jedí: Podivná historie jídla a slávy), kterou vydalo nakladatelství Three Rivers Press.

Bratři Jacobovi říkají, že je fascinuje skutečnost, jak jídlo může změnit historii; kdy právě jídlu je připisována odpovědnost za smrt různých králů, papežů a dalších vysokých představitelů.

Bratři strávili více než dva roky prosíváním celých stohů biografií a dalších knih, aby dali dohromady sbírku kulinárních zálib, antipatií, zvyků a postojů slavných lidí napříč dějinami.

Hemingway musel sníst dikobraza
Jedním z příkladů může být třeba americký spisovatel Ernest Hemingway. "Během svého života jedl spoustu nezvyklých jídel," říká Matthew Jacob. "Když mu bylo třináct let, potrestal ho jeho otec za to, že zabil dikobraza, tím, že ho donutil zvíře uvařit a sníst."

"Jedním z mých favoritů je astronaut John Young," dodává Mark Jacob. "V roce 1965 ve skafandru propašoval do vesmíru sendvič s hovězím, aby ho dal svému kolegovi Gusovi Grissomovi. Všichni technici v letové kontrolní misi se mohli zbláznit, že by nějaký malý drobeček mohl poškodit vybavení." Pokud jde o nejbizarnější příhody, pak pro Matthewa je to případ thajského premiéra Samaka Suntcharavedže, kterého v roce 2008 sesadili za porušení ústavy - toho se dopustil, když přijal honorář za účinkování ve čtyřech dílech televizní kulinářské show.

A Mark má rád příběh Alexandra Velikého, který svým vojákům zakázal žvýkat lístky máty, protože pak by mohli být sexuálně vzrušení a neschopní efektivně bojovat.

Autoři: ,