Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Elvisovo bílé piano jde do dražby. Mohlo by vynést milion dolarů

Elvis Presley hraje na piano | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elvis Presley hraje na piano | foto: Reprofoto

LOS ANGELES Pověstné velké bílé piano Elvise Presleyho a jeho smlouva s nahrávací společností RCA Records z roku 1955 jsou dvě z 270 memorabilií krále rokenrolu, které budou dány v polovině příštího měsíce do aukce v Memphisu. Aukční síň Heritage očekává, že piano by mohlo vynést více než milion dolarů (přes 19 milionů korun).
Na bílém pianu značky Knabe hrál Presley celé desetiletí. Zpěvák ho koupil v roce 1957 a v hudebním salonu v Gracelandu bylo do roku 1969. V dražbě se ocitne také obchodní smlouva o Presleyho americkém sídle Graceland a jeho dopis, který napsal v roce 1955 své tehdejší přítelkyni, když vstupoval do armády.

Král rokenrolu

Elvis Presley zemřel v roce 1977 v dvaačtyřiceti letech na srdeční problémy spojené s požitím směsi léků na předpis. Poptávka po memorabiliích souvisejících s jeho osobou je stále vysoká. Například loni se pramínek jeho vlasů prodal za 18.300 dolarů (360.000 korun).

Kontrakt s nahrávací společností RCA Records, kterou osobně podepsal Presley, jeho otec a jeho manažer Colonel Tom Parker, by měla podle očekávání vynést více než 150.000 dolarů. Tento kontrakt podle zástupce aukční síně Douga Norwina znamenal přerod Presleyho z populárního zpěváka v mezinárodní superstar.

Smlouva o koupi Gracelandu z roku 1957 by podle odhadů mohla vynést 35.000 dolarů a Presleyho čtyřstránkový dopis jeho přítelkyni Anitě Woodové z roku 1958 by se mohl prodat za 75.000 dolarů. Mezi dalšími draženými předměty je Presleyho osobní adresář a telefonní seznam, sluneční brýle se zlacenými obroučkami a jeho puška.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.