Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Elvisovo bílé piano na aukci nezaujalo, piano Beatles bylo staženo

USA

  13:41
Dvě piana, na která hrál slavný zpěvák Elvis Presley a členové skupin Beatles a Pink Floyd, proti očekávání neuspěly na aukcích v USA a Británii. Bílé Presleyho křídlo v americkém Memphisu v sobotu nenalezlo kupce; v Londýně pak aukční dům Bonham´s pianino ze studia v Abbey Road, kde nahrávaly rockové hvězdy od Beatles po Pink Floyd, stáhl.

Bílé piano Elvise Presleyho foto: Reprofoto

Původně se očekávalo, že se parádní bílý klavír značky Knabe, patřící Presleymu, prodá za milion dolarů (19,5 milionu Kč). "Nebyl večer na to, aby se tento krásný nástroj dostal k novému kupci," uvedl Doug Norwine z aukce v Memphisu. Podle něj za to mohou těžké ekonomické časy, kdy se kupci bojí investovat do větších kousků.

Londýnská aukce zase stáhla pianino Challen ze světlého dřeva, které stávalo ve studiu v Abbey Road. Skupina Beatles na něm údajně nahrála skladbu Tomorrow Never Knows a Pink Floyd skladby z alba Dark Side of the Moon. Na pianinu jsou skvrny po kávě i stopy po tom, jak si o něj muzikanti zhášeli cigarety.

V roce 1964 měl nástroj pořizovací cenu 250 liber (7600 Kč). Čekalo se, že kupec za něj dá na londýnské aukci mezi 100.000 a 150.000 eur (2,5 milionu až 3,7 milionu Kč). Podle agentury AFP aukční síň neuvedla přesný důvod, proč pianino z aukce stáhla.

Autoři: ,

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...