Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žije Elvis? Zítra oslaví 75. narozeniny

Lidé

  9:39
PRAHA - Elvis Presley, americký král rokenrolu, by v pátek 8. ledna oslavil 75. narozeniny. Skvělý interpret, který dokázal zazpívat prakticky cokoli; někdy i špatné písně. Stejně tak natáčet filmy pochybné úrovně. V paměti ale zůstává kvalita.

Elvis Presley foto: Reprofoto

Jako bílý Jižan s černošským hlasem byl ideálním komerčním i hudebním spojením. Presleyho příjemný baryton s tenorovým zabarvením byl navíc všestranně použitelný a tvárný. Při jeho zpěvu omdlévaly dívky v extázi, na druhou stranu nepůsobil zženštile. Dospělí z něj měli hrůzu a aureola rebela Elvise provázela celý život. Přitom dostal puritánskou výchovu.

Poprvé zabodoval písní That's All Right (Mama) v červenci 1954, o dva roky později opanoval americkou hitparádu song Heartbreak Hotel. Pak už to šlo jako na drátku: televizní vystoupení, první album a řada hitů - například Blue Suede Shoes, I Want You, I Need You, I Love You, Hound Dog, Don't Be Cruel, Love Me Tender, All Shook Up, Jailhouse Rock.

Po službě v armádě (1958-1960) začal Elvis obrovskou popularitu zhodnocovat zejména na filmovém plátně (do roku 1969 natočil celkem 31 filmů), živě v letech 1961 až 1969 prakticky nevystupoval. Pak se na pódia vrátil a vydal několik singlů. Zemřel 16. srpna 1977 ve věku 42 let na selhání srdce způsobené silnou nadváhou a nestřídmou konzumací stimulujících prostředků.

Po celém světě však dodnes existuje řada fanoušků, kteří jsou ochotni odpřisáhnout, že král rokenrolu nezemřel a žije kdesi v ústraní.

Autor:

Mohlo by vás zajímat