Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Vídeňská restaurace nabízí 'mafiánské' menu, Itálie protestuje

Zapečené panini s brie a brusinkami byly dobré, škoda že použitá bageta nebyla čerstvá. Skvělý nápad je přiložený „minisalátek“. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zapečené panini s brie a brusinkami byly dobré, škoda že použitá bageta nebyla čerstvá. Skvělý nápad je přiložený „minisalátek“. | foto: archiv

ŘÍM Pobouření italské komunity ve Vídni a italské veřejnosti a nakonec i oficiální protest italské ambasády v Rakousku vyvolalo menu nabízené ve vídeňské pizzerii Don Panino. Oblíbené panini (zapékané pečivo) inzerované na jejím jídelním lístku totiž nesou jména řady mafiánských bossů stejně jako italských hrdinů boje proti mafii.

Na pokyn italské ministryně zahraničí Emmy Boninové už zástupce ambasády tlumočil rakouským úřadům nevoli nad takovým jednáním.

Špatný vkus, zní z internetu

Italský chargé d´affaires Sergio Pagano v dopise, z něhož citovala agentura APA, zdůraznil, že používání jmen osobností, které položily život v boji proti mafii, k marketingovým účelům je nejen nechutné, ale i necitlivé vůči jejich památce a urážlivé vůči jejich nástupcům.

  • Falcone byl zavražděn v roce 1992, Impastato - který založil sicilskou rozhlasovou stanici 100 Passi bojující dosud proti mafii - v roce 1978.

Za neakceptovatelné a pobuřující jsou v italské protestní demarši označeny především "ironické odkazy" na legendární oběti boje proti organizaci Cosa Nostra, jako je sicilský prokurátor Giovanni Falcone nebo novinář Giuseppe Impastato, známější pod jménem Peppino.

Hlasy odsuzující špatný vkus při pojmenovávání produktů pizzerie Don Panini se objevily i na internetu. K sendviči Don Falcone například jistý uživatel napsal: "Získal si (Falcone) titul největšího nepřítele palermské mafie, a koukejme se! - teď bude ugrilován jako klobása."

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....