Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Víno z Pálavy je jedinečné kvůli půdě, tvrdí vinaři

Jídlo

  14:00
Minerály obsažené v půdě Pálavy jsou podle názoru místních vinařů velkou předností tohoto tradičního moravského vinařského regionu.
Bílé víno - ilustrační foto

Bílé víno - ilustrační foto foto: Shutterstock

"Pálava je jako prostor velmi zajímavá a unikátní v tom, že se zde přímo na krystalickém vápenci na velmi silně vápenitých půdách pěstují hrozny, ze kterých se vyrábí víno. Mineralita způsobuje výraznou chuť vína," řekl Martin Procházka z vinařství Reisten v Pavlově na Břeclavsku, které na místních kopcích pěstuje víno na třech desítkách hektarů vinic.

Vyberte si víno

Víno tak zde má z hlediska složení půdy podobné podmínky jako v některých světově proslulých vinařských lokalitách, třeba v Burgundsku. "Také tam je vápenitá půda, i proto se na Pálavě dobře daří vínům z burgundské rodiny; to je především Pinot Blanc, Pinot Gris, Pinot Noir a případně Chardonnay," uvedl Procházka.

Půda bohatá na minerály pomáhá vínu, aby získalo správnou chuť. "Když se ho napijete, potom ho ještě dlouho cítíte v puse a máte z toho dobrý pocit. Dokážete si ještě po hodině dvou vzpomenout na unikátní chuť toho vína," míní Procházka. Nápoje, kterým tato kvalita chybí, označuje s nadsázkou za pouhou "sladkokyselou vodu".

Vína s vysokým obsahem minerálů jsou podle Procházky vhodná k archivaci i pití k řadě pokrmů. "Struktur v jejich chuti je mnohem více a člověk se nad nimi může více zamýšlet, více se jim věnovat," míní. "Víno musí mít určitý charakter, určitou strukturu a teprve, když ho kombinujete se správným jídlem, tak se dostáváte zjednodušeně řečeno, do mnohem vyšších zážitků, než když ho pijete samotné," řekl.

Například právě odrůda Pinot Blanc se podle Procházky hodí až k 80 procentům pokrmů. "Když ho s nimi nakombinujete, tak se vždycky trefíte," míní.

Vinařství Reisten vzniklo v roce 1999 a nyní produkuje na 100.000 lahví vína ročně. Část révy pěstuje na vinici U Božích muk, v jejímž skalním podloží je podzemní bazén, ve kterém se při deštích hromadí silně mineralizovaná voda.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...