Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zapomenuté ovoce. Chutné a zdravé moruše

Jídlo

  15:00aktualizováno  14. srpna 2013 9:54
Z teplého podzimu se radují především vinaři, ale dlouhé babí léto prospívá všem bobulím. Například i u nás ne příliš známým moruším. Toto ovoce je přitom plné zdravých látek.

Moruše. Zdroj mnoha tělu prospěšných látek. foto: Shutterstock

Moruše jsou bohaté především na železo, látku nezbytnou pro udržení zdravého počtu červených krvinek a k prevenci chudokrevnosti. Plody morušovníku obsahují 1.85 miligramů železa na 100 gramů, což je 23 procent doporučené denní dávky. Vysoký obsah železa v bobulích není běžný a ten v moruších je dokonce srovnatelný s hovězí svíčkovou.

Není to ale jen železo, čím je toto ovoce prospěšné našemu zdraví. Moruše jsou také výborným zdrojem vitamínu C a obsahují resveratrol, antioxidant, který můžeme najít v červeném víně a který má detoxikační účinky.

Zázračný antioxidant
Britský deník The Daily Mail odkazuje na studii, která prokázala, že resveratrol u krys fungoval jako účinná látka proti rakovině kůže, prsou, plic a prostaty.

Chutné ovoce bylo v Evropě kdysi velmi oblíbené, nyní se na něj ale spíše pozapomnělo a morušovník najdete převážně v parcích. Jeho plody se tvarem velmi podobají ostružině, většinou jsou fialové ale mohou být i bílé barvy. Léčivý resveratrol obsahují ale jen ty s tmavým zabarvením.

Téměř zapomenuté ovoce

Využití morušovníků bylo dříve rozmanité. Plody se zpracovávaly kuchyňsky, vyrábělo se z nich barvivo, sušily se a nejčastěji se jedly jen tak, za česrtva. Dnes se z moruší dělají hlavně džemy, kompoty a šťávy.

ŠŤÁVA Z MORUŠÍ

Potřebujeme:
litr morušové šťávy
čtvrt litru vody
800grammů cukru
šťáva ze dvou až tří citronů

Z moruší vylisujeme litr šťávy. Povaříme ji s cukrem a šťávou s citronů. Plníme do lahví.

KOMPOT Z MORUŠÍ

Potřebujeme:
Jeden litr  vody
400 gramů cukru

Moruše opereme, vsypeme do sklenic a zalijeme horkým nálevem. Skleničky uzavřeme a sterilizujeme 15–20 minut při 90 °C. Výborná je i kombinace s jiným druhem ovoce, například rybízem.

Autor:

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.