Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zapomenuté ovoce. Chutné a zdravé moruše

Jídlo

  15:00aktualizováno  14. srpna 2013 9:54
Z teplého podzimu se radují především vinaři, ale dlouhé babí léto prospívá všem bobulím. Například i u nás ne příliš známým moruším. Toto ovoce je přitom plné zdravých látek.

Moruše. Zdroj mnoha tělu prospěšných látek. foto: Shutterstock

Moruše jsou bohaté především na železo, látku nezbytnou pro udržení zdravého počtu červených krvinek a k prevenci chudokrevnosti. Plody morušovníku obsahují 1.85 miligramů železa na 100 gramů, což je 23 procent doporučené denní dávky. Vysoký obsah železa v bobulích není běžný a ten v moruších je dokonce srovnatelný s hovězí svíčkovou.

Není to ale jen železo, čím je toto ovoce prospěšné našemu zdraví. Moruše jsou také výborným zdrojem vitamínu C a obsahují resveratrol, antioxidant, který můžeme najít v červeném víně a který má detoxikační účinky.

Zázračný antioxidant
Britský deník The Daily Mail odkazuje na studii, která prokázala, že resveratrol u krys fungoval jako účinná látka proti rakovině kůže, prsou, plic a prostaty.

Chutné ovoce bylo v Evropě kdysi velmi oblíbené, nyní se na něj ale spíše pozapomnělo a morušovník najdete převážně v parcích. Jeho plody se tvarem velmi podobají ostružině, většinou jsou fialové ale mohou být i bílé barvy. Léčivý resveratrol obsahují ale jen ty s tmavým zabarvením.

Téměř zapomenuté ovoce

Využití morušovníků bylo dříve rozmanité. Plody se zpracovávaly kuchyňsky, vyrábělo se z nich barvivo, sušily se a nejčastěji se jedly jen tak, za česrtva. Dnes se z moruší dělají hlavně džemy, kompoty a šťávy.

ŠŤÁVA Z MORUŠÍ

Potřebujeme:
litr morušové šťávy
čtvrt litru vody
800grammů cukru
šťáva ze dvou až tří citronů

Z moruší vylisujeme litr šťávy. Povaříme ji s cukrem a šťávou s citronů. Plníme do lahví.

KOMPOT Z MORUŠÍ

Potřebujeme:
Jeden litr  vody
400 gramů cukru

Moruše opereme, vsypeme do sklenic a zalijeme horkým nálevem. Skleničky uzavřeme a sterilizujeme 15–20 minut při 90 °C. Výborná je i kombinace s jiným druhem ovoce, například rybízem.

Autor:

ING-FOREST s.r.o.
Taxátor

ING-FOREST s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 65 000 - 75 000 Kč