Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zázvor: afrodiziakum i lék. Jak ho připravit?

Asie

  7:00
Koření, lék i afrodiziakum. Málokteré rostlině bývá připisováno tolik účinků jako zázvoru. I když je k dostání celoročně, teď na podzim po něm saháme častěji než kdy jindy: pomáhá totiž hlavně při chřipkách a nachlazení.
Zázvor - ilustrační foto.

Zázvor - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Zázvor pochází z jihovýchodní Asie a pro svou příjemnou, sladce pikantní chuť se pěstoval již ve starověké Indii a Číně.

U nás je možné sehnat zázvor v každém větším supermarketu, ten nejlepší – tedy nejčerstvější a jen minimálně seschlý – ale mívají vietnamští obchodníci. Z takového oddenku nejenže připravíte správně ostrou "čínu", ale můžete si z něj vypěstovat i vlastní zázvorovník: Stačí kus oddenku s pupeny zasypat tenkou vrstvou substrátu, pár týdnů počkat, než rostlina vyklíčí a její listy začnou sesychat – a můžete sklízet.

Podívejte se na video:

Mezi nejznámější účinky zázvoru patří podpora trávení, pomáhá ale i při různých nevolnostech, proti bolestem hlavy a při chřipkách a nachlazení. Léčivé účinky zázvoru ostatně znaly už naše prababičky a přidávaly jej nejen do perníku a sušenek, ale i do čaje.

Zázvorový čaj.

Klasický recept na zázvorový čaj, tedy zalití kousku nastrouhaného oddenku vařící vodou, rozhodně není špatný, pokud však chcete nálev, který vám chřipku z těla vyžene na míle daleko, zkuste ten podle Ariho Munandara, šéfkuchaře restaurace Zinc.

Sashimi z mořských ryb a mušlí svatého Jakuba

Budete potřebovat: 120 g čerstvého lososa * 120 g čerstvého tuňáka * 4 vyloupané a očištěné mušle svatého Jakuba * kaviár z létajících ryb * marinovaný zázvor * sezamové semínko * wasabi * sójová omáčka (Kikkoman)

Sashimi z mořských ryb a mušlí svatého Jakuba

Postup: Ryby a mušle nakrájíme na plátky, vše naaranžujeme na talíř a ozdobíme kaviárem, sezamem, zázvorem a wasabi. Podáváme se sójovou omáčkou.

Ari pochází z Indonésie, takže ví, o čem mluví: Kousek oddenku – i se slupkou – nejprve trochu rozdrťte, třeba paličkou na maso, pak dejte na pár minut "zapéct" do trouby a teprve potom z něj připravte čaj – nejlépe tak, že oddenek nejenže zalijete vařící vodou, ale podobně jako šípky jej necháte chvíli povařit. K ochucení se hodí citronová šťáva či med (případně obojí), Roman Paulus, šéfkuchař restaurace Alcron, pak radí doplnit jej plátky citrusů či jakýmkoli ovocným čajem.

Bezový dortík s marinovaným zázvorem

Budete potřebovat: * 300 g bílého jogurtu * 50 g moučkového cukru * 180 ml bezovo-zázvorového sirupu * 3,5 plátku želatiny * 250 g ušlehané šlehačky * 5 g marinovaného zázvoru

Bezový dortík s marinovaným zázvorem

Postup: Jogurt, cukr a sirup smícháme a v menší části vzniklé směsi si necháme rozpustit želatinu. Přidáme zpět ke zbytku hmoty a vmícháme ušlehanou šlehačku. Jako podklad dortu či menších, jednoporcových dortíků můžeme použít piškot nebo bezé (bílkové těsto s cukrem). Doplníme marinovaným zázvorem.

Zázvor samozřejmě najde uplatnění hlavně ve své domovské, tedy asijské kuchyni. Lze jej kandovat, sušit i nakládat, neobejde se bez něj většina thajských kari ani oblíbené sushi.

Mimochodem, napadlo vás někdy, proč má nakládaný zázvor tak pěkně narůžovělou barvu, když je jinak spíš bílý nebo nažloutlý? Velmi mladý zázvor po naložení opravdu přirozeně zrůžoví, zbytek však zůstane bílý tak jako tak. A protože růžový rovná se mladý, čerstvý, prostě celkově lepší (a tedy i dražší), barví se narůžovo i ten starý, dřevnatý, bílý… I tak je to ale skvělá věc, nejen do podzimních plískanic.

Autor: