9. dubna 2018 6:00 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Bývalý tenista Radek Štěpánek pokřtil lvíčata v brněnské zoo

Lvíčata narozená v brněnské zoo v prosinci jsou samec (vpravo) a samička,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lvíčata narozená v brněnské zoo v prosinci jsou samec (vpravo) a samička,... | foto: ČTK

BRNO Bývalý tenista Radek Štěpánek se dnes stal kmotrem dvou mláďat lva konžského v brněnské zoologické zahradě. Samečkovi vybral jméno Akashinga, samičce vybírali jméno lidé, sešlo se 2 000 hlasů a vybrali jméno Anoona. Mláďata se narodila na sklonku loňského roku 29. prosince. Pro matku Kivu jde o první mláďata v jejím životě.

Křtu se zúčastnily stovky návštěvníků, měli však na lvy omezený výhled. Schovávali se totiž za spadlým stromem. Mláďata šelem jsou obvykle velkým tahákem nejen brněnské zoologické zahrady, podobné oblíbenosti se těší medvíďata.

Důvodem odstupu křtu od narození je i to, že zdaleka nebylo jisté, že lvíčata přežijí. Lvice se teprve o potomky učí pečovat vzhledem k tomu, že jsou její první. Ošetřovatelé nechali péči plně na ní, aby si osvojila mateřské instinkty.

Lvi žijí v brněnské zoo teprve od loňského července. Druhem samice Kivu je samec Lolek. Kivu se narodila v říjnu 2012 v Lisabonu, do Brna se přesunula z Ústí nad Labem. Lolkovi jsou tři roky a do Brna jej přivezli z Gdaňsku. Lidé mohli lvy v Brně vidět po 14 letech poprvé v srpnu, kdy se otevřela expozice na 5000 metrech čtverečních v sousedství Africké vesnice.

Lvi konžští obývají jihozápad Afriky, kde se přizpůsobili extrémním podmínkám pouští Kalahari a Namib. Poslední brněnský lev před jejich příchodem, samec Bali, odešel do Zoo Les Sables d?Olonne ve Francii v roce 2003. Důvodem byly nevyhovující podmínky pro chov těchto šelem. Brněnská zoo chovala lvy nepřetržitě od roku 1953 a například v letech 1962 až 1972 odchovala 11 lvíčat.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
KOORDINÁTOR VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč