28. března 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Ceny za psí statečnost dostali pes a tři fenky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Cenu Statečné psí srdce v kategorii Pomáhající srdce získala v Praze devítiletá... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cenu Statečné psí srdce v kategorii Pomáhající srdce získala v Praze devítiletá... | foto: ČTK

PRAHA Ocenění za hrdinské činy v tradiční anketě Statečné psí srdce získali za rok 2016 pes a tři fenky. Mezi služebními a záchranářskými psi získala cenu policejní fenka labradora Cita, v dalších kategoriích tzv. laiků byly oceněny kříženky Róza a Malina.

Cenu Psí srdce obdržel in memoria záchranářský německý ovčák Erik. Výsledky ankety dnes v Praze vyhlásili pořadatelé. Anketu vyhlašuje časopis Psí kusy spolu se záchranářským magazínem Rescue report. Má čtyři kategorie a vedle toho je udělována i Cena partnera. Vítězové se automaticky stávají nominanty v prestižním ocenění Zlatý záchranný kříž.

Vítězkou kategorie Záchranný čin služebních a záchranářských psů se stala téměř devítiletá fenka Cita, která loni v srpnu se svým psovodem, policejním kynologem Ladislavem Pozdníčkem vypátrala v okolí Nechranické přehrady pohřešovaného třináctiletého chlapce.

Cenu Statečné psí srdce v kategorii Záchranný čin neslužebních psů-laiků získala v Praze fenka Róza

Mezi neslužebními psi byla oceněna za hrdinský čin kříženka stafordšírského irského teriéra a labradora Róza. Loni v létě uchránila před „rozzuřenými“ psy malou dívku, které dělala doprovod na procházce. „Róza dokázala zachovat klidnou hlavu a zachránila dívku tím, že ji svou silou ‚odtáhla‘ domů,“ uvedli pořadatelé ankety.

Pomáhající srdce, které je určeno dlouhodobě pomáhajícím psům, si odnesla devítiletá kříženka Malina. Majitelka Zdenka Koldová se fenky, která byla v minulosti i týrána, ujala v roce 2012. Sama trpí diabetem, hladina cukru v krvi jí často kolísá, mívá proto skryté hyperglykemie a hypoglykemie, fenka se ale naučila tyto záchvaty předvídat a oznamuje je štěkotem, skákáním a olizováním těla i obličeje. Panička navíc trpí praktickou slepotou, při které jí pes pomáhá i s orientací v prostoru.

Ocenění Spící srdce získal in memoriam německý ovčák Erik, který se se svým psovodem, členem šumavské horské služby Vlastimilem Maxou zúčastnil desítek pátracích akcí doma i zahraničí, při kterých zachránil několik lidských životů. Vedle toho našel i desítky nežijících lidí, mimo jiné pod troskami domů při záchranné misi českých kynologů po zemětřesení v Íránu roku 2003. Erik zemřel ve věku 14 let v roce 2014.

ČTK
  • 0Diskuse
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.