Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Ceny za psí statečnost dostali pes a tři fenky

Cenu Statečné psí srdce v kategorii Pomáhající srdce získala v Praze devítiletá... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cenu Statečné psí srdce v kategorii Pomáhající srdce získala v Praze devítiletá... | foto: ČTK

PRAHA Ocenění za hrdinské činy v tradiční anketě Statečné psí srdce získali za rok 2016 pes a tři fenky. Mezi služebními a záchranářskými psi získala cenu policejní fenka labradora Cita, v dalších kategoriích tzv. laiků byly oceněny kříženky Róza a Malina.

Cenu Psí srdce obdržel in memoria záchranářský německý ovčák Erik. Výsledky ankety dnes v Praze vyhlásili pořadatelé. Anketu vyhlašuje časopis Psí kusy spolu se záchranářským magazínem Rescue report. Má čtyři kategorie a vedle toho je udělována i Cena partnera. Vítězové se automaticky stávají nominanty v prestižním ocenění Zlatý záchranný kříž.

Vítězkou kategorie Záchranný čin služebních a záchranářských psů se stala téměř devítiletá fenka Cita, která loni v srpnu se svým psovodem, policejním kynologem Ladislavem Pozdníčkem vypátrala v okolí Nechranické přehrady pohřešovaného třináctiletého chlapce.

Cenu Statečné psí srdce v kategorii Záchranný čin neslužebních psů-laiků...

Mezi neslužebními psi byla oceněna za hrdinský čin kříženka stafordšírského irského teriéra a labradora Róza. Loni v létě uchránila před „rozzuřenými“ psy malou dívku, které dělala doprovod na procházce. „Róza dokázala zachovat klidnou hlavu a zachránila dívku tím, že ji svou silou ‚odtáhla‘ domů,“ uvedli pořadatelé ankety.

Pomáhající srdce, které je určeno dlouhodobě pomáhajícím psům, si odnesla devítiletá kříženka Malina. Majitelka Zdenka Koldová se fenky, která byla v minulosti i týrána, ujala v roce 2012. Sama trpí diabetem, hladina cukru v krvi jí často kolísá, mívá proto skryté hyperglykemie a hypoglykemie, fenka se ale naučila tyto záchvaty předvídat a oznamuje je štěkotem, skákáním a olizováním těla i obličeje. Panička navíc trpí praktickou slepotou, při které jí pes pomáhá i s orientací v prostoru.

Ocenění Spící srdce získal in memoriam německý ovčák Erik, který se se svým psovodem, členem šumavské horské služby Vlastimilem Maxou zúčastnil desítek pátracích akcí doma i zahraničí, při kterých zachránil několik lidských životů. Vedle toho našel i desítky nežijících lidí, mimo jiné pod troskami domů při záchranné misi českých kynologů po zemětřesení v Íránu roku 2003. Erik zemřel ve věku 14 let v roce 2014.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!