Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C oblačno Předplatné LN


19. dubna 2017 6:50 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Nerozpoznaná alergie na lepek může štěně i zabít

Jak uchovat granule čerstvé? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak uchovat granule čerstvé? | foto: Shutterstock

Zajistit svému domacímu mazlíčkovi kvalitní krmivo bývá často oříškem. Stejně tak, jako jsou někteří lidé alergičtí na určité složky potravy, mohou i naši čtyřnozí společníci trpět intolerancí či alergií na některé prvky stravy. Jednou z nejčastějších alergií bývá alergie na lepek. Co může pejskům způsobit?

Pozorujete u svého psa časté drbání, objevují se mu na kůži vyrážky či záněty, vypadává mu srst nebo trpí zažívacími obtížemi doprovázenými průjmem? Pak je pravděpodobně alergický na nějakou složku potravy. Následek požití nevhodné látky v krmivu na sebe nenechá dlouho čekat. Jiné to ale může být u štěňat, kdy nemusíte alergii včas rozpoznat a hrozí jim dokonce i smrt. Proto je již na začátku důležité zvolit správné krmivo, aby nedošlo k tragédii.

Pokud si nejste jisti, zda vás mazlíček trpí nějakými alergiemi, zajděte s ním k vašemu veterináři. Ten vám s jejím odhalením pomůže a doporučí vhodné krmivo. „Pro citlivé pejsky jsou na trhu k dostání speciální granule, které neobsahují problémové suroviny. Již velice malá koncentrace nevhodné látky může způsobit psovi velký problém,“ upozorňuje veterinář Jan Herčík.

Zajímejte se o složení

Je jen a jen na vás, chovatelích, abyste poskytli svému pejskovi takové krmivo, které mu bude po všech stránkách vyhovovat a nebude mu způsobovat žádné obtíže. Klíčem k výběru toho správného krmiva je číst etikety uvedené na obalech granulí. O jejich kvalitě vám napoví správné označení jednotlivých složek.

Na prvním místě byste měli najít informaci o obsahu suroviny, které je v krmivu obsaženo nejvíce – jakmile si přečtete, že produkt obsahuje vedlejší produkty živočišného původu, masové deriváty, či podobně, raději se takovým produktům vyhněte. Na druhém či dalším místě se mohou objevit obiloviny.

Alergie na obiloviny není u psů ničím výjimečným. Krmivo, které obsahuje obiloviny lze nahradit krmivem s obsahem brambor. Nabídka hypoalergenních krmiv je na českém trhu pestrá, je ale důležité vypozorovat, jaký druh a složení bude vašemu pejskovi co nejvíce prospívat.

„Vhodně zvolená strava má nezanedbatelný vliv nejen na kvalitu života vašeho pejska, ale i na jeho délku. Nemusíte se bát, že by vás přechod na hypoalergenní granule stál výplatu. Kvalitní krmivo můžete pořídit i za rozumnou cenu. Vyzkoušet můžete holistické krmivo pro štěňata Starvita, které je svým složením vhodné pro pejsky alergické na lepek a je za velmi příznivou cenu,“ uzavírá veterinář.

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!