Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Oddaný a věrný společník. Labradorského retrívra si zamilujete vy i děti

Štěně labradora | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štěně labradora | foto: Shutterstock

Když se řekne labradorský retrívr, člověk si vybaví krásného psa s kaštanovýma očima, který miluje děti a je absolutně nekonfliktní. Kromě toho labrador bývá díky své kontaktní a inteligentní povaze často využíván jako asistenční pes, pomocník pyrotechniků nebo služební pes.

Předposlední díl našeho psího seriálu tak patří plemenu, které je právem označováno jako nejvhodnější rodinný pes.

Historie

Na ostrově Newfoundland se kromě stejnojmenné provincie rozprostírá i provincie Labrador. Právě odsud angličtí lovci přivezli do Velké Británie psa, kterého později vyšlechtili a následně jej pojmenovali tak, jak jej známe i dnes – labradorský retrívr. Do kynologického klubu byl oficiálně zapsán již v roce 1903. Zajímavostí je, že nejprve byli v chovech upřednostňováni pouze černí labradoři, ačkoliv se ve vrzích objevovala i dnes populární zlatá a hnědá štěňata. Tento pohled na plemeno se změnil až ve třicátých letech minulého století, kdy se zlatí a čokoládoví retrívři na pevno zařadili do labradoří rodiny.

Pes (ilustrační foto)

Povahové a tělesné rysy

Labradorský retrívr patří mezi velká plemena. Nehostinné podmínky kanadského ostrova Newfoundland, omývaného Atlantickým oceánem, vedly k potřebě silného a statného těla. Labradoři byli často společníky lovců ryb a divokých kachen, odtud pochází láska tohoto plemene k vodě. Tito psi mají širokou lebku a hrudník, silná záda a bedra a jejich tělesná konstituce je poměrně robustní. U labradorských retrívrů najdeme celou řadu kladných povahových vlastností. Jde o oddané, aktivní a inteligentní plemeno, které je poslušné a miluje děti.

Labrador má vynikající čich a je velmi dobrý plavec. Miluje lidskou společnost, velmi nerad je sám. Proto se nedoporučuje, aby byl využíván například jako ostraha objektů. Vzhledem ke své velikosti potřebuje dostatek prostoru pro pohyb. Má rád dlouhé procházky nebo běhání po lese. Labrador je rovněž velmi hravé a učenlivé plemeno, rádi a rychle se naučí vaše příkazy, a pokud i vás budou výlety a hry s tímto psem bavit, je labradorský retrívr téměř k neutahání.

Zdravotní predispozice plemene

Jak již bylo zmíněno, labrador potřebuje vzhledem ke své velikosti dostatek pohybu. Jakmile jej nemá, má sklony k obezitě. To je ovšem pouze jeden atribut, který obezitu způsobuje. Labradorský retrívr je také vděčný strávník a zhltá více méně vše, co vidí.

„Proto by v potravě neměly chybět omega-3 nenasycené mastné kyseliny a také glukosamin a chondroitin, který zpevňuje u labradora často velmi zatěžované klouby. Problémem, který labradory také bohužel často trápí, je šedý zákal. V krmivu by proto měl být zastoupen i lutein, zeaxantin, vitamin E a vitamin C,“ radí veterinářka Dagmar Tarkošová z Royal Canin. Labradorský retrívr se dožívá kolem 12 let, je skvělým rodinným společníkem, což dokazuje i to, že v USA jde vůbec o nejoblíbenější psí plemeno a v Česku patří dlouhodobě mezi pět nejpopulárnějších plemen.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!