15. dubna 2016 6:43 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Plísně či ztráta chuti. I granule se mohou zkazit, říká odborník na výživu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Jak uchovat granule čerstvé? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak uchovat granule čerstvé? | foto: Shutterstock

Ačkoli jsou granule suché krmivo je nutné s nimi zacházet jako s ostatní potravou. Zásadní pravidlo tedy zní, nekupujte svému psovi ani kočce příliš velké zásoby a raději nakupujte častěji, abyste měli jistotu, že jsou vždy čerstvé.

Nejvíce granulím škodí vlhko. Ve vlhkém prostředí totiž mohou zplesnivět. „Granule je optimální skladovat na suchém a tmavém místě, optimálně se stálou teplotou. Je možné je nechat v originálním balení, které je vhodné po použití vždy dobře uzavřít. Dále je možné použít ke skladování jakékoliv uzavíratelné nádoby. Nejdůležitějším faktorem pro skladování je vlhkost,“ říká odborník na výživu psů a koček Martin Pučálka.

A dodává: „Granule mají vlhkost pouze 8-10 procent. V případě, že by byly dlouhodobě vystaveny vysoké vlhkosti, začnou tuto vlhkost absorbovat do sebe. Prvním efektem je snížení chutnosti takových granulí. Druhým to, že může dojít, v dlouhodobějším horizontu a při vysoké vlhkost, k tomu, že by granule mohly začít plesnivět.“

Plíseň uvnitř již při koupi

Záleží také na tom, jak výrobce dbá na podmínky přímo ve výrobně. Méně kvalitní granule můžete koupit už se zárodky plísně nebo s potravinovým molem uvnitř pytle.

„Poměrně často se setkáváme, v souvislosti se skladováním granulí, s jedním poměrně negativním zvykem. Někteří zákazníci kupují ta největší balení i pro malé psy. Běžně většina výrobců krmiv uvádí, že by granule měly být spotřebovány maximálně do dvou měsíců od otevření balení. Chtěl bych tedy na tomto místě apelovat na majitele psů, aby pro menší psy kupovali menší balení. Větší balení je výhodné, nicméně pokud pes z důvodu, že granule jsou dlouho otevřené, mu přestanou chutnat, nakonec se takový nákup prodraží více, než kupovat častěji menší balení,“ vysvětluje Pučálka.

Pokud tedy chcete granule uchovat co nejdéle a máte malého psa, nekupujte větší balení než 5 kg. Držte se prostě pravidla, že čím menší balení, tím větší pravděpodobnost, že se vám nemůže zkazit či zplesnivět.

apeAlena Pecháčková
  • 0Diskuse