Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Posvátná kráva je v Indii symbolem rostoucího nacionalismu

Magazín

  5:38
DILLÍ - Hinduistická svatá žena Sádhví Kamalová má za úkol pátrat po pašerácích krav. Oděná v rouchu šafránové barvy jezdí v bílém terénním autě, které má na zadním okně nálepku zobrazující krávu obklopenou meči a puškami. „Kráva je matka světa,“ hlásá nápis na samolepce.

Kamalová stojí v čele občanské hlídky, která sestává z tisíců dobrovolníků, převážně mladých mužů vyznávajících hinduismus. Takové civilní hlídky se objevily poté, co několik indických států v posledních letech zakázalo zabíjení krav, které hinduisté považují za posvátné. Tři desítky muslimů, kteří obchody s masem a jatka tradičně provozují, lynčující davy zabily, píše agentura AP.

Před parlamentními volbami, které v Indii začínají tento týden, byl ozbrojený boj za ochranu „matky krávy“ součástí širší kampaně, jejímž cílem je nastolit v zemi s množstvím kultur hinduistické náboženské tradice a hodnoty. Kdysi okrajový hinduistický nacionalismus nyní hraje v indické politice ústřední roli.

Hinduistický způsob života namísto sekulárního pluralismu propaguje v největší demokracii světa s 1,3 miliardy lidí premiér Naréndra Módí, který v mládí absolvoval výcvik v nacionalistických táborech, a jeho Indická lidová strana (BJP). Ta se bude snažit v nadcházejících volbách obhájit svůj mandát.

Krávy posekal mačetou. Útočník z Havlíčkobrodska vyvázne bez trestu

Projevy náboženského nacionalismu jsou nyní v Indii běžným jevem. V Dillí a v posvátném hinduistickém městě Ajódhja ve státě Uttarpradéš se koncem loňského roku uskutečnily manifestace desítek tisíců mužů oblečených v šafránově žlutém šatu, kteří s mečem v ruce a se jménem hinduistického hrdiny Rámy napsaným na čele vykřikovali protimuslimské slogany.

Shromáždění požadovali výstavbu chrámu zasvěceného Rámovi na místě, kde hinduističtí extremisté zbořili v roce 1992 mešitu starou 430 let a rozpoutali dvouměsíční nepokoje, při nichž zahynulo na 2000 lidí. Hinduistické skupiny tvrdí, že mešita byla postavena poté, co muslimští nájezdníci zničili v lokalitě chrám zasvěcený Rámovi.

Nový projekt odráží rostoucí poptávku čínských spotřebitelů. Čína totiž bohatne...

Na jiném místě ve státě Uttarpradéš vláda utratila nebývalou peněžní částku za oslavy hinduistického svátku Kumbh mélá, které skončily tento měsíc. Z nesčetných plakátů vylepených u této příležitosti shlížel na věřící premiér Módí, stejně jako hlavní ministr státu Uttarpradéš a hinduistický mnich Jógí Áditjanáth.

Tři měsíce předtím vláda zmíněného státu změnila muslimské jméno jednoho z měst, kde se svátek tradičně slaví. Íláhábád se změnil na Prájagrádž - což je slovo objevující se v hinduistických náboženských testech. Šlo o jednu z řady změn muslimských názvů v posledních měsících.

Švýcarské krmivo pro krávy má zmírnit globální oteplování

Komise učenců jmenovaná premiérem Módím rovněž studuje vzorky DNA, aby dokázala, že hinduisté jsou potomky prvních obyvatel Indie. Komise má také prokázat, že hinduistické posvátné texty neobsahují mýty, ale fakta.

Dokonce ani slavný Tádžmahal neunikl hinduistické politické agendě. Přestože je tato slavná hrobka, kterou nechal postavit muslimský vládce Šáhdžahán v 17. století na památku své milované manželky Mumtáz Mahal, na seznamu kulturního dědictví UNESCO, nezařadilo místní ministerstvo turistiky v roce 2017 Tádžmahal na seznam památek státu Uttarpradéš.

Ochrana krav

Symbolem rostoucího nacionalismu se stala kráva. Podle mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch utrpělo při více než stovce útoků občanských hlídek mezi květnem 2015 a prosincem 2018 zranění na 280 lidí. Na několika zvlášť brutálních útocích na pašeráky krav se podílela skupina vedená Kamalovou. „Násilí je špatné, ale pokud jde o ochranu matky, pak jsou jakékoli prostředky dovolené,“ říká Kamalová.

Krávy (ilustrační foto)

Nejméně dva z mužů zapojených do útoků proti lidem podezřelým z pašování krav kandidují v nadcházejících parlamentních volbách.

Ochranu krav začala prosazovat rovněž opoziční strana Indický národní kongres (INK), která se dlouho drží sekularismu svého spoluzakladatele a prvního indického premiéra Džaváharlála Néhrúa. Ve státě Madhjapradéš, nad kterým má kontrolu Indický národní kongres, úřady poslaly do vězení dva muže podezřelé z nelegální přepravy krav. Dotyční byli zatčeni na základě zákona, který umožňuje zadržovat osoby v případě ohrožení národní bezpečnosti.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!