21. března 2019 5:40 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Před rokem uhynul poslední samec nosorožce severního bílého

Poslední bílý nosorožec Sudán. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslední bílý nosorožec Sudán. | foto: Reuters

NAIROBI/PRAHA Nosorožec Sudán, který uhynul před rokem, 18. března 2018, byl posledním žijícím samcem nosorožce severního bílého. V posledních letech žil přibližně pětačtyřicetiletý Sudán v keňské rezervaci Ol Pejeta a byl utracen kvůli zhoršení zdraví. Zvíře patřilo zoo Dvůr Králové nad Labem, kde pobývalo v letech 1975 až 2009. Pro zahradu jej spolu s dalšími pěti nosorožci získal z odchytu v jižním Sudánu někdejší ředitel zoo Josef Vágner.

V Keni dál žije Sudánova dcera Najin a její dcera Fatu. Ani jedna z nich však již není schopna odnosit mládě. Obě také patří zoo Dvůr Králové, která je do Keni spolu se Sudánem a dalším samcem Sunim (uhynul v roce 2014) s cílem záchrany druhu odvezla v roce 2009. Odborníci věřili, že v přirozeném prostředí by se mohli přirozeně rozmnožit. Ve volné přírodě je tento druh považován za vyhynulý.

Poslední žijící samice severního bílého nosorožce Nájin a její dcera Fatu.
Nosorožec Sudán strávil 34 let v zoo ve Dvoře Králové.

Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) žilo ještě v roce 1960 na Zemi přes 2000 kusů severního poddruhu bílého neboli tuponosého nosorožce. O dvacet let později, v roce 1980, žilo kvůli útokům pytláků už jen 15 zvířat. Naopak nosorožec jižní bílý je příkladem úspěšného snažení ochránců přírody.

Loni v červenci zoo ve Dvoře Králové oznámila, že mezinárodnímu týmu vědců se podařilo uměle vyvinout embryo nosorožce, což je průlomový krok k záchraně ohroženého druhu nosorožce severního.

Nájin a její dcera Fatu, poslední dvě žijící samice severního bílého nosorožce...
ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)