Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Přivezli jste si domů štěně. Co ho naučit a na co dát pozor?

Štěňata (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štěňata (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Nový čtyřnohý člen rodiny se pomalu ale jistě seznamuje s novým domovem a vy si lámete hlavu tím, na co všechno je třeba při jeho dospívání myslet. Tak to má být, neboť právě prvních pár týdnů a měsíců je klíčových hned v několika ohledech. Správný výcvik například formuje psí povahu, proto je s ním potřeba začít co nejdříve. Na co byste také neměli zapomenout?

Chcete-li mít doma přátelského a poslušného psa, neodkládejte výchovu na neurčito a začněte s postupným výcvikem již od prvních měsíců věku. A to především proto, aby vás pes poslouchal a stal se z něj přátelský a oddaný tvor.

Nezřídka se stává, že majitelé výchovu psa v mládí podcení a snaží se to napravit v dospělosti. To je však už pozdě. „Váš pes by měl již od útlého věku chápat několik základních pravidel. Snažte se myslet alespoň na ty nejzákladnější návyky. Ne nadarmo se říká, že starého psa už novým kouskům nenaučíš,“ říká Dagmar Tarkošová ze společnosti Royal Canin.

Základní výcvik štěněte

  • 2 měsíce: návyk na jméno, chození na vodítku, návyk na hluk na ulici a v domácnosti, vykonávání potřeby na určených místech.
  • 3 měsíce: význam slova NE, sezení na povel, přivolání.
  • 4 měsíce: aport předmětu, povel lehni a zůstaň, chůze u nohy.
  • 5 měsíců: povel přines, návyk na vodu.
  • 6 měsíců: aport z vody.

Péče o zuby

Stejně jako u lidí, i u psů dochází během dospívání k obměně chrupu. Mléčné zuby začnou štěňatům obvykle vypadávat v období 3. – 7. měsíce věku, kdy je budete nejspíše postupně nacházet na nejrůznějších místech.

V dospělosti je třeba o psí chrup pravidelně pečovat a zabránit tak mimo jiné například tvorbě zubního kamene. Kvalitní krmení se správným tvarem granulí pomáhá mechanicky obrušovat zubní kámen a předcházet jeho vzniku. Psovi chrup čas od času zkontrolujte a dbejte na jeho pravidelné čištění. „K zubní hygieně používejte výhradně kartáčky a zubní pasty určené pro psy. Čistěte mu zuby klidně i několikrát týdně. I zde platí, že je třeba začít co nejdříve, neboť dospělý pes, který na to není zvyklý, si s tlamou už moc manipulovat nenechá,“ zdůrazňuje Tarkošová.

Koupání a péče o srst

U koupání hraje velkou roli srst. Psy s krátkou srstí stačí koupat v průměru dvakrát ročně nebo tehdy, kdy se výrazně zašpiní. Dlouhosrstá plemena potřebují pravidelnou hygienu častěji, přibližně každé tři měsíce. Psa omývejte vlažnou vodou a použijte speciální šampony pro psy. Po koupeli jej řádně vysušte ručníkem a nechte v teplém prostředí, aby dostatečně uschl.

Každý pes, bez ohledu na typ srsti, v průběhu života přichází o chlupy, které se mu přirozeně obměňují. Ti, kteří žijí venku, je ztrácí dvakrát ročně, domácí psi línají většinou celoročně, nejvíce pak na jaře a na podzim. „Pravidelné kartáčování a koupání je důležité i pro odstranění odumřelých chlupů. Dbejte však na to, aby četnost úprav a typ používaného vybavení odpovídal charakteru srsti,“ radí Tarkošová.

5 nejoblíbenějších psích plemen

Německý ovčák
Německý ovčák zůstává dlouhá léta nejoblíbenějším nejen u nás, ale téměř po celém světě. Rád spolupracuje s člověkem a ochotně hlídá svého pána, jeho rodinu i majetek. Je dobře ovladatelný, hravý a kamarádský. Ke spokojenosti a zdravému vývoji potřebuje pravidelný pohyb a důslednost při výchově a výcviku. Není nijak náročný na výživu ani na péči o srst. Německý ovčák, neboli lidově „vlčák“, byl původně vyšlechtěn jako pastevecké plemeno, v současnosti ho často využívají hlavně policejní složky.

Jezevčík
Jezevčík byl vyšlechtěn ve třech velikostech (standardní, trpasličí a králičí), se třemi různými typy srsti (dlouhosrstý, krátkosrstý a drsnosrstý). Původně lovecký pes pro práci v noře i na povrchu se při výkonu myslivosti využívá i nadále.

Štěně jezevčíka

Jezevčík je poměrně nenáročný na péči a svědčí mu pohyb. Potřebuje poněkud umírněnější stravu, má totiž sklony k tloustnutí. Vzhledem k délce páteře mívají také někteří jedinci problémy s obratli, ale při rozumné výživě a dostatku pohybu se majitelé rozhodně nemají čeho obávat.

Yorkšírský teriér
Tento malý temperamentní pes se v poslední době těší výrazné oblibě. Výstavní psy zdobí krásná dlouhá srst, která potřebuje denní péči. Proto řada majitelů nechává svému yorkšírovi udělat pohodlnější, kratší sestřih. Povahově je tento teriér velice temperamentní, energický a nebojácný. I přes svůj malý vzrůst se jedná o odvážného a ostražitého psa. K neznámým lidem se proto může chovat poněkud nedůvěřivě a odtažitě. Svému majiteli je však věrným parťákem na život a na smrt.

Štěně čivavy

Čivava
Další plemeno, které je oblíbené jak pro svoji povahu, tak velikost. Čivava je temperamentní, inteligentní a zcela nenáročná. Spokojí se s krátkými procházkami, ale zvládne i delší túru. Hodí se v podstatě pro všechny věkové kategorie s výjimkou nejmladších dětí, které by mohly malé čivavy nechtěně zranit. Jsou vhodné do menších bytů, kde svou energickou povahu zvládají vybít nejrůznějším dováděním. Čivavu bez problémů zvládnou i starší či méně pohybliví lidé.

Labradorský retrívr
Labrador je typickým představitelem retrívrů. Potřebuje dostatek pohybu a společnost lidí, samota ho stresuje. Velice snadno se cvičí, je hravý a miluje vodu i jídlo. Náročnost výživy odpovídá jejich velikosti, ale labradoři se nesmí překrmovat. Obezita by se mohla projevit na jejich zdravotním stavu.

Štěně labradora

Velmi rád aportuje a díky této své vlastnosti se s úspěchem využívá například při hledání drog nebo výbušnin. Rádi s ním pracují myslivci i ozbrojené složky a také je ideálním psem pro handicapované lidi či rodiny s dětmi. Labrador je zkrátka víceúčelové plemeno.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...