27. června 2018 6:08 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Ukradená divočina. Zoo Ostrava novou kampaní upozorňuje na obchod se zvířaty

Celosvětový bbchod s ilegální slonovinou se od roku 2007 zdvojnásobil, varují experti.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celosvětový bbchod s ilegální slonovinou se od roku 2007 zdvojnásobil, varují experti. | foto: Reuters

OSTRAVA Ostravská zoologická zahrada ve spolupráci s dalšími institucemi dnes spustila novou informační kampaň Ukradená divočina. Má upozornit na problematiku ilegálního obchodu s ohroženými druhy zvířat. Novinářům to řekl terénní zoolog František Příbrský.

Po obchodu s drogami, zbraněmi a lidmi je ilegální obchod s divokými zvířaty a částmi jejich těl jedním z nejlukrativnějších ilegálních obchodů na světě. Podle Příbrského se lidé často mylně domnívají, že se tento problém týká pouze Afriky či Asie, ve skutečnosti jsou ale do něj zapojeni i Evropané včetně Čechů. Navíc Evropa či USA jsou také odbytištěm pro výrobky ze zvířat nebo zvířata, která jsou následně chována jako domácí mazlíčci.

Hlavním nástrojem osvětové kampaně jsou webové stránky www.ukradenadivocina.org, kde se lidé mohou dozvědět informace o ohrožených druzích zvířat nebo tam najít různá témata k zamyšlení. Stránky se budou doplňovat postupně o další informace.

Stezka ukradené divočiny

Problematiku má přiblížit také naučná Stezka ukradené divočiny přímo v ostravské zoo. Stezku tvoří informační panely umístěné na několika tematicky souvisejících místech v zoo. Každý z panelů tvoří fotografie, která poukazuje na jeden z problémů, jehož se ilegální obchod týká.

K hlavním důvodům tohoto obchodu patří například tradiční čínská medicína, ale i obchod s domácími mazlíčky či suvenýry. Všechny exempláře a části zvířat použité na fotografiích v ostravské zoo zabavily kontrolní orgány právě v České republice. Jde například o slonovinu, nosorožčí rohy, kožešiny kočkovitých šelem nebo šupiny luskounů.

ČTK