30. ledna 2018 5:08 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Vsetínská radnice chce vybudovat nový útulek pro zvířata

Kočky už tak šťastné nejsou. Útulky obecně snášejí mnohem hůř než jejich... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kočky už tak šťastné nejsou. Útulky obecně snášejí mnohem hůř než jejich... | foto:  Michal Šula, MAFRA

VSETÍN Vsetínská radnice chce vybudovat nový útulek pro zvířata. Současné zařízení v areálu technických služeb v Jasenicích je ve špatném stavu, řekl novinářům místostarosta Tomáš Pifka (STAN).

„O odchyt zvířat se stará městská policie, která je pak přiváží právě do útulku v Jasenicích, kde se o tato zvířata nepřetržitě po dobu 365 dní v roce starají dva zaměstnanci. Ročně je tak zde umístěno na dvě stovky zvířat. Ve většině případů jde o odchycené zatoulané či poraněné nalezené psy či kočky, měli zde však v opatrování už i koně, ovce či vydru,“ uvedl Pifka. Provoz útulku stojí město ročně 1,3 milionu korun.

Chybí výběhy i kotce

Útulek byl založen v roce 1994, nyní je v něm k dispozici 22 kotců pro psy a dvě místnosti pro kočky. Do útulku se dosud nijak výrazně neinvestovalo, chybí zázemí pro zaměstnance, výběh pro zvířata, vytápěné kotce pro malá plemena psů a zraněná zvířata i příjmová a hospitalizační místnost či mycí box a ošetřovna.

U nového útulku by mohl být vybudován i hotel pro zvířata a zázemí pro výcvik psů, které by mohly pokrýt část nákladů útulku. Město bude hledat vhodné místo pro nový útulek, zvažuje se například lokalita Žebračka či areál arboreta v Semetíně.

„Technické služby, které útulek nyní provozují, již mají zpracovánu studii rekonstrukce staré kotelny ve svém areálu na útulek a hotel pro zvířata. Bude na zvážení vedení města, zda se vydá cestou rekonstrukce či stavby útulku v nové lokalitě,“ uvedl Pifka.

Obě varianty si vyžádají podle odhadů osm milionů korun. „Naší snahou bude samozřejmě hledat možnost částečného pokrytí dotacemi. Na tuto oblast však zatím mnoho dotačních titulů není. Proto zvažujeme i možnost vyhlásit na stavbu nového útulku veřejnou sbírku,“ řekl místostarosta.

ČTK

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.