9. června 2016 6:20 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Výživové doplňky pro psy mohou vyřešit řadu problémů. Kdy je použít?

Pes (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pes (ilustrační foto) | foto: Fitmin

Výživové doplňky využijí nejen lidé, ale i psi. Je ale třeba vybrat ty, které vyhovují jejich potřebám a reflektují aktuální stav jedince. Podle čeho ale doplňky vybírat a kdy je použít?

Pokud látky obsažené v krmivu zcela nepokryjí potřeby psa, je můžete využít doplňky, které mu potřebné živiny doplní. Jedním z možných způsobů, jak dobře zvolit vhodný doplňek stravy, je pozorně číst složení krmných doplňků.

„Je vhodné si zjistit, k čemu je jaký vitamín, minerální látka či jiná užitá surovina dobrá a v jaké formě jsou použité komponenty dodávány. Např. minerální látky, které jsou použité ve formě chelátů, jsou pro organismus daleko lépe využitelné,“ vysvětluje Adéla Palacká, výživářská specialistka značky Fitmin.

Dalším faktorem může být též dávkování doplňků a způsob aplikace. Doplňky v sypké podobě lze dobře přimíchat do krmné dávky, tablety zase zajistí možnost přesného dávkování a větší přehled, zda pes opravdu snědl vše, co měl.

Posílení imunity jako prevence

Podpora imunity je důležitá zejména při zdravotních obtížích, po operaci či při velkých výkyvech počasí. Její podpora je však důležitá také jako prevence. Množství a délka podávání závisí vždy na konkrétním doplňku a též potřebě psa. Účinným produktem je například lososový olej, který působí protizánětlivě, posiluje cévní systém i mozkovou činnost, ovlivňuje reprodukci a podporuje imunitu.

Současným trendem mezi pejskaři je takzvané krmení BARF – čerstvou a přirozenou stravou, která je tvořena především masem, kostmi, zeleninou, ovocem a obilovinami. „Stravu BARF doporučuji podpořit vhodnými doplňky, s jejichž pomocí lze syrovou stravu patřičně vyvážit a vytvořit tak z krmné dávky kompletní krmnou dávku,“ říká Palacká.

Lidovky.cz

PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít
PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít

Rozhodla jsem se, že přestanu pít. Dnešku budu říkat Den Nula. Den, kdy jsem si načetla spoustu informací o tom, jak na to. Den, kdy jsem zlikvidovala všechny lahve. Ani nevím, kolikátého je, protože takové to: od pondělka, od prvního, od ledna přestanu, nefunguje.

Najdete na Lidovky.cz