2. ledna 2013 11:00 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Je plácnutí po zadku ještě přijatelné nebo ne?

Dítě - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dítě - ilustrační foto | foto: Shutterstock

"Kohout letěl do kouta, Karlík neposlouchal, a tak měla zase metlička posvícení," to se praví ve článku věnovaném výchově malých dětí v literární části Kalendáře paní a dívek českých z roku 1899. Zdědila jsem ho po prababičce a nedávno s úžasem pročítala - tolik věcí se změnilo. Nejen, že nikdo nechodil s dětmi na cvičeníčka, naopak už tříleté děti pracovaly na poli nebo pásly husy. Kojenci se běžně nacpávali kravským nepasterizovaným mlékem a s tělesnými tresty si opravdu nikdo hlavu nelámal. I já jsem dostala jako malá několikrát vařečkou.

Zařekla jsem se, že já tohle svému Kryštofovi nikdy neudělám. Už jsem ho ale několikrát plácla přes zadek. Poprvé někdy kolem dvou let, když mi neustále utíkal na procházce a běhal do silnice. Marně jsem ho varovala a vysvětlovala, nic nezabralo. Až poté, co jsem mu dala na zadek, pochopil, že to myslím vážně.

I teď mu výjimečně dám na zadek, když moc zlobí. Ale naše konflikty většinou končí tak, že mu to vysvětlím, a pak se vzájemně obejmeme. A dáme si pusinku na usmířenou. Takže zcela bez fyzických trestů, jak jsem si to představovala, to s Kryštofem nezvládám. Mám si proto připadat jako strašná matka?

ČTĚTE TAKÉ:

Vím, že to tak dělá víc lidí v mém okolí, jenže je to tabu. Taky nemám ráda fyzické tresty, ale myslím, že jedno plácnutí přes zadek má často větší efekt než sáhodlouhé diskuse. Neobhajuji rodiče tyrany, ale zdravý selský rozum. Nelíbí se mi totiž extrémy.

Rákoska ve školní třídě a "metlička, která má posvícení" mi přijde hrozná. Ale stejně mi vadí i druhý přístup, kdy si nezvladatelné děti dělají s rodiči, co chtějí. Takže razím zlatou střední cestu dlážděnou občasným plácnutím na zadek, když není zbytí.

Názor psycholožky Marie Hlaváčkové:

Tělesné tresty ano či ne ?

Užívání tělesných trestů je v současné době považováno za nevhodný výchovný prostředek. Důvodem je snižování sebevědomí dítěte, ponižování. Nepřijatelné je bití do hlavy – facky, pohlavky. Efektivnější a pro dítě vhodnější výchovnou metodou je například zamezení určitého chování pevným objetím a vysvětlení, proč se to nedělá nebo odvedení pozornosti dítěte k jiné činnosti. Na druhou stranu, výjimečné plácnutí přes zadeček vnímám jako metodu, která rychle a jasně stanoví hranice a dítě psychicky nepoškodí.

Veronika Jonášová