Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ježíšku, chci kuchyňku! Co s tím, když si kluk přeje holčičí hračky?

Magazín

  6:30
Když byl můj Kryštof ještě malé batolátko, ukazoval na mop s tím, že to je "máma" a následně na laptop, že to je "táta". V tu dobu v tom měl jasno, máma je prostě uklízečka a táta je ten, co dělá věci na počítači. Vlastně mě to tehdy i mrzelo. A teď je zmenšenina mopu jedním z dárků, které mu možná přinese Ježíšek. Kromě toho dostane i sadu pečících potřeb, protože ho to nesmírně baví v kuchyni.

Co když si děti prohodí role? foto: Helena Černá

Nejen, že mne tak donutil už třetí rok péct cukroví, ale kuchyň mu učarovala dokonce natolik, že jsme mu museli pořídit jeho vlastní miniverzi. Zjistila jsem, že tato nevinná hračka vyvolává u okolí vzrušené reakce. Jde to vidět u návštěv, které u nás často přespávají právě v dětském pokoji s kuchyní.

Část mých kamarádek mne obdivuje, že jsem dobrá, že bourám "genderové stereotypy". Některým to přijde roztomilé a úsměvné. A někomu (především z řad mužů) to přijde divné nebo dokonce nebezpečné: "Nenaruší ho to nijak ve vývoji?". Většinou se docela bavím. Jde přece o nevinnou kuchyň a úplně stejně ho vzrušují i klasické klukovské hračky jako auta nebo vlaky.

Deník matky

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi.

Fascinuje mne, jak je svět hraček už od malinka rozdělený. Pro holčičky jsou v regálech už od nejútlejšího věku pračky, žehličky, sušičky, myčky a vysavače. Přiznám se, že já jako dítě taky toužila po pračce a měla svou žehličku. Přitahuje nás tohle opravdu od dětství a nebo je to dané společností, ve které žijeme a vzory, které nám rodiče předávají?

V každém případě jsem ráda, že u nás je to vyrovnané. Oba pracujeme a navíc Kryštof má skvělého tátu, který mne ve veškeré péči zastane už od jeho narození. A přestože má náročnou práci a je nesmírně vytížený, nemá problém se se mnou o aktivity v domácnosti podělit. Nikdy nebere jako samozřejmost, když vařím nebo uklízím. I proto by dnes už Kryštof nikdy neřekl, že "mop" je máma a "laptop" táta. I proto nám přijde v pořádku, že si přeje kuchyň. A když si bude přát pračku, klidně mu vyjdu taky vstříc. Ono se to ještě bude za pár let hodit.

Nazor psycholožky Marie Hlaváčkové:

Co s tím, když si kluk přeje panenku nebo princeznovský kostým?

Předškolní věk je období, kdy se dítě ztotožňuje se svou pohlavní rolí. Nejsilnějšími vzory jsou pro něj rodiče. Chlapci v tomto věku většinou tíhnou ke klučičím hračkám a hrám (auta, vlaky, hasiči, rytíři…), dívky zase k holčičím (panenky, kuchyňky, princezny…).

Některé děti ale ty "jejich" hračky nelákají a raději si hrají po svém. Alternativou k hračkám je možnost přizvat děti k pomoci při nějaké "dospělé" činnosti a tím podpořit vyhranění pohlavní role dítěte.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...