3. července 2010 7:30 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Kamarádky z Letné: Víkendová jízda se Šmajdou

Miroslav Šmajda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Šmajda. | foto: ČTK

Co jsi prosím tě dělala o víkendu?" zeptala se mě Helena, když jsem v pondělí dosedla v práci na židli. "Vypadáš unaveně." "Byli jsme na chatě. S dětmi." Řekla jsem si totiž, že bych měla Viktorovy dcery seznámit s mými rodiči. Jenže jsem si tím vzala větší sousto, než jsem byla schopná strávit.

Začalo to nákupem. Viktor si zapomněl kartu, tak jsem musela platit já. A najednou mi došlo, že to nebude jen jídlo pro nás dva, ale pro všechny čtyři. Desetileté a dvanáctileté holky toho spořádají jako kobylky, a ty Viktorovy si navíc uměly dost ultimativně říct, co budou jíst a co ne.

"K pokladně jsem jela s vozíkem naloženým popcornem, Coca-Colou, nutellou, čokoládovými koblihami a brambůrky. Platila jsem snad dvakrát víc než obvykle," stěžovala jsem si Heleně.

"Ty, která se živíš zeleninou a bio jogurty, jsi koupila brambůrky?" smála se Helena.

Kdo jsou Kamarádky z Letné

Helena, 39 let

Rozvedená matka dvou dětí, které jí přerůstají přes hlavu. Děsí ji nadcházející čtyřicítka, a tak se snaží užít si života, dokud to jde. Miluje snídaně do postele, svoji práci a sex.

Klaudie, 33 let

Svobodná, někdy až moc. Perfekcionistka, která chce všechno – skvělou práci, partnera i děti. Jenže s nikým dlouho nevydrží. Miluje čerstvý chleba s máslem, svoji práci a sex.

-

Kamarádky z Letné - sloupek s hvězdičkou

-

Co brambůrky, to bylo nakonec to nejmenší. Ten víkend byl pro mě náročný i jinak. Viktor si totiž usmyslel jet na chatu na kole, zatímco já tam holky odvezu autem. Pustila jsem si jako obvykle zprávy na Radiožurnálu, když se ozvala dvanáctiletá Tereza: "Můžeš tam dát tohle?" podávala mi zezadu cédéčko. "Miro Šmajda? Kdo to je?" zeptala jsem se jí. "Ty ho neznááááš?" protáhla Tereza samohlásku způsobem, který mě vytáčí k nepříčetnosti. "To je přece ten superstááár." Ne, žádného Šmatlu neznám. Ale dala jsem ho tam. To, co se ozvalo, mi málem utrhlo uši. Nějaký magor tam puberťáckou fistulí napodoboval moje oblíbené Guns N’ Roses. A když ta hrůza dokvičela, řekly holky unisono, že to chtějí ještě jednou.

"To je ale přece normální, Moje Viki poslouchá od rána do večera Green Day a taky se z toho neblázním," usadila mě Helena.

Hm. Jenže tím to neskončilo. Když se holky v sobotu v poledne konečně vyhrabaly z postelí, poslala jsem je "ven si hrát". Podle jejich reakcí se zdálo, že nic směšnějšího v životě neslyšely... "A chovejte se tady jako doma," dodala jsem. Tím jsem tomu nasadila korunu. Když jsem se odpoledne vypravila pro jahody, které jsem chtěla připravit jako zákusek, nebyla tam ani jedna. Vyplenily je dokonale, vyrvaly i rostlinky s nezralými plody!

Vařila se ve mně krev. Představila jsem si, s jakou láskou moje maminka ty jahody vypěstovala, a teď tohle.

"Aspoň vidíš, jak vypadá normální rodinný život: všechno se točí kolem dětí. Já to mám takhle každý den," uklidňovala mě znovu Helena.

"No jo. Jenže to jsou tvoje děti..." "Blbost. Takhle to nejde rozdělovat. Jestli chceš s Viktorem zůstat, budou Tereza s Magdou součástí tvého života, ať chceš, nebo nechceš," prohlásila nemilosrdně Helena. Nevěděla jsem, co na to říct, a došlo mi, že náš společný život by vypadal přesně jako minulý víkend. Když budou holky u nás, z mého vlastního života nezbyde nic. To děti budou určovat jeho rytmus. Vím, že má Helena pravdu, ale bude mi asi ještě chvíli trvat, než si to připustím i se všemi důsledky.

Facebook

Rády si přečteme vaše zkušenosti. Můžete psát buď do diskuse pod článkem na www.lidovky.cz, nebo na naši stránku Kamarádky z Letné na Facebooku.