Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po teroristickém útoku mám PTSD, svěřila se zpěvačka Ariana Grande. Ukázala ‚rozsvícené‘ snímky svého mozku

Magazín

  5:00
New York - Americká zpěvačka Ariana Grande zveřejnila na svém Instagramu snímky vlastního mozku ve srovnání se zdravým mozkem a mozkem člověka trpícího posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD). Ariana Grande se podle vlastních slov potýká s úzkostmi odjakživa, její stav se ale zhoršil poté, co se v roce 2017 stal její koncert v Manchesteru terčem teroristického útoku, při němž zahynulo 22 lidí.

Ariana Grande. foto: Reuters

„Je to komické a děsivé. A není to vtip,“ okomentovala Grande fotku, kterou ve čtvrtek zveřejnila na Instagramu a na níž upozornily zahraniční servery, včetně CNN. Snímek srovnává vzorový průřez mozku člověka s posttraumatickou stresovou poruchou a mozek zpěvačky. Na obou snímcích jsou přitom „rozsvícené“ přibližně stejné části mozku.

Snímky mozku Ariany Grande.

Snímky mozku Ariany Grande.

Zobrazenými částmi mozku jsou podle serveru Insider amygdala a hipokampus. Amygdala je oblast zodpovědná za emoce a je vysoce aktivní například ve chvíli, kdy člověk prožívá stres nebo úzkost. Hipokampus je pak centrem paměti. Jeho vysoká aktivita u lidí s posttraumatickou stresovou poruchou může vysvětlovat existenci takzvaných flashbacků, tedy krátkých živých vzpomínek, které se traumatizovaným lidem vracejí.

Pětadvacetiletá zpěvačka už dříve mluvila o svých problémech s úzkostmi. „Vždycky jsem měla úzkosti. Nikdy jsem o tom moc nemluvila, protože jsem si myslela, že takhle se cítí každý,“ řekla Grande minulý rok pro britské Vogue.

Zároveň připustila eskalaci psychických problémů, které zapříčinil teroristický útok na jejím koncertu v Manchesteru v květnu 2017. „Srovnávat se s tím budu už navždycky,“ řekla loni pro magazín Time. „Hudba má být tou nejbezpečnější věcí na světě,“ popslala zpěvačka, proč je pro ni tak náročné bombový útok, při němž zahynulo 22 jejích mladých fanoušků, vstřebat.

Magazín Insider upozorňuje, že koncert v Manchesteru není jedinou traumatickou událostí, která Arianu Grande v posledních letech potkala. Minulý rok zemřel její bývalý přítel Mac Miller poté, co se předávkoval drogami.

Posttraumatický stresový syndrom je úzkostná porucha, která potkává lidi po prožité extrémně děsivé nebo stresové situaci, typicky například válečné veterány. Obvyklou léčbou je psychoterapie, jejíž cílem je následky traumatu zmírnit.

Útok v Manchesterské hale se odehrál v květnu 2017 v prostoru haly mimo koncertní sál krátce poté, co zpěvačka ukončila vystoupení. Podle britských médií bylo na koncertu přes 20 tisíc lidí. Sebevražedný útočník Salman Abedi odpálil bombu, která zabila dvaadvacet lidí včetně dětí. K útoku se tehdy přihlásil samozvaný Islámský stát.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!