Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Lék na koronavirus? Vývoj antivirotik je dnes jen otázkou času a peněz, říká vědec Konvalinka

Molekulární biolog Jan Konvalinka koronavirus nezlehčuje. Zmiňuje ale, že jsou tu i optimistické statistiky, a sice, že s hromadou mrtvých neskončíme. | foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Premium Rozhovor
Praha - Máme dost důvodů k optimismu a málo k panice, říká docent biochemie Jan Konvalinka, který kromě práce v Ústavu organické chemie a biochemie je prorektorem Univerzity Karlovy pro vědu.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Lidovky.cz: Jistý kanadský stevard sám nakazil asi dva tisíce svých partnerů virem HIV, čímž zavlekl infekci do New Yorku a celé Severní Ameriky. Následná epidemie začala decimovat USA a přispěla k tomu, že se farmacie vrhla na antivirotika. Neměli bychom mu dnes vlastně poděkovat?
Svým způsobem máte pravdu, až na pár drobností. Dotyčný nebyl jediný, kdo HIV přinesl. Těch cest bylo víc. Další větví byla homosexuální komunita na Haiti, která přinesla virus do San Franciska. A nebýt Dr. Antonína Holého, v jehož ústavu dnes pracuji, tak toho víme o virech a zejména o látkách proti nim účinným daleko méně.

Lidovky.cz: Ten příběh léků proti HIV a hepatitidě je fascinující...
On se často vypráví jen jako příběh geniálního a trochu podivínského profesora, který studoval viry, které nikoho nezajímaly. Ale ta story je mnohem barvitější. Kupodivu nejpřesněji to vypráví Dejvické divadlo. A víte, kdo je hlavní postavou té divadelní hry?

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat