Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel 80: Havel bral inspiraci pro své hry od pana Kešota, vzpomíná filozof Palouš

Lidé

  5:00
PRAHA - Filozof, diplomat, signatář Charty 77 a v letech 2011–2012 ředitel Knihovny Václava Havla Martin Palouš ve své vzpomínce přiblížil, kde bral Havel inspiraci pro své hry. Podle Palouše se jí stal jakýsi pan Kešot, který vypomáhal u Havlů na Hrádečku.

Setkání přátel na Havlově Hrádečku. foto: Ondřej Němec

Jak bylo kdysi řádně zdokumentováno v hrádečkovské kronice, v letech 1983 až 1988 se na venkovském sídle Václava Havla konaly vždy na konci června „porady“ Kampademie – týden nepřetržitého, ba až zběsilého filozofování, jehož se aktivně účastnili nejen všichni hosté (mezi pravidelné účastníky kampademických konzultací na Hrádečku patřili Helena Weberová, Radim Palouš, Zdeněk Neubauer, Daniel Kroupa, Pavel Bratinka, Ivan M. Havel a já), ale i sám hostitel.

Ten sice filozofii pěstoval spíše bokem, amatérsky, jak rád dokola opakoval, ale byl to on, kdo s tímto nápadem přišel a celou věc zpunktoval. V této souvislosti vzpomínám na nezapomenutelnou hereckou etudu, která se zásluhou Vaškovou po šest let každý den v poledne a večer opakovala a stala se neoddělitelnou součástí našeho hrádečkovského filozofického zasedání.

Setkání přátel na Havlově Hrádečku.
Setkání přátel na Havlově Hrádečku.

Kešot, pocházející z Podkrkonoší čili místní, byl u Havlů domácím přítelem, venčičem Goldy, hospodáříčkem, kuchařem a pomocníkem dobrovolně vykonávajícím práce všeho druhu, jehož hlavní slabostí byla silná záliba v rumu a podobných tekutinách. Vašek ho vždy zval na Hrádeček s námi, aby se tam o nás staral a hlavně nám vařil, protože na to on sám kvůli filozofování neměl čas, což Kešot nadšeně a s velkou láskou také činil.

Když k oné scéně došlo první den prvního hrádečkovského filozofického sympozia, vše působilo zcela spontánně a přirozeně. Jak roky přibývaly – při jejím desátém, dvacátém, třicátém opakování – ale nebylo možné nevidět, o co jde; k jaké divadelní škole se Václav Havel hlásí, z jaké tradice bere obrazy a výjevy do svých her a odkud čerpá své inspirace: (...) Sedíme u jídla a hovoříme. Kešot rachtá čímsi v kuchyňce. Vašek hlasitě zvolá: „Kešote!“ Kešot se objevuje ve dveřích a tváří se rozpačitě. My tleskáme jeho kuchařskému výkonu. Kešot zrudne, uklání se jako herec na konci divadelního představení a rychle mizí v kuchyňce, kde se za svůj výkon odměňuje notnou dávkou své oblíbené tekutiny.

Jeden rok se ovšem stalo, že se Kešot někde zapomněl a objevil se až poslední den našeho hrádečskovského zasedání. V jeho rámci Kešotova herecká etuda pochopitelně hrána nebyla. Vařil většinou Vašek – který byl, jak známo, kuchař velmi tvořivý a nápaditý – a my ostatní se poctivě střídali v prostírání stolu a mytí nádobí.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat