Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel 80: Dal jsem Václavovi do pokoje mříž, aby nebyl návrat takový šok, říká architekt Milunić

Magazín

  5:00
PRAHA - Architekt Tančícího domu a soused Václava Havla Vlado Milunić se mimo jiné podílel na přestavbě Havlova bytu. „Oddělil jsem mu obývák a pracovnu mříží a jednoduchým vězeňským lůžkem, aby to pro něj nebyl takový šok při návratu domů,“ vzpomínal Milunić.

Václav Havel a Vlado Milunić. foto: soukromý archiv

Celý výjimečný příběh Tančícího domu začal v hluboké totalitě, kdy jsem velkou náhodou bydlel s mými rodiči a třemi sestrami na Rašínově, tenkrát Engelsově nábřeží, ve třetím patře Havlova domu, který původně včetně čtvrtého patra obývala celá jejich rodina. Když zemřeli oba Havlovi rodiče, Václav mě v hluboké totalitě v roce 1986 poprosil, abych čtvrté patro rozdělil na dva byty pro oba bratry, Ivana a Václava.

Tenkrát byl Václav každou chvilku ve vězení, a proto jsem mu jeho obývák od pracovního koutu se stolem oddělil mříží a skromným vězeňským lůžkem tak, aby netrpěl šoky tím, jak často střídal vězeňský pobyt s tím domácím. Václav to vzal s humorem. Když jsme s Václavem návrh dvou bytů dělali, také jsme se bláhově bavili, čím bychom mohli nahradit sousední, koncem války rozbombardovaný rohový dům, a řekli jsme si, že by bylo hezké, aby kulturní zóna domů z Národní třídy a nábřeží Vltavy se Slavií, Národním divadlem, Žofínem a Mánesem pokračovala tímto rohovým domem.

Rašínovo nábřeží před tím, než tam byl Tančící dům vybudován.

Havlova spolupráce s Vladem Milunićem.

Když jsem návrh bytu nepříteli státu č. 1 dělal, byl jsem skoro obden na policii u výslechu v Bartolomějské ulici nebo na Žižkově. Tenkrát mně spousta osob včetně mého partnera, architekta Jana Línka, radila, abych se na to radši vykašlal, že Havel je prý nějaký magor, který provokuje dělnickou třídu tím, že do práce jezdí mercedesem.

80 let od narození Václava Havla

Václav, který byl tenkrát pod silným sociálním vlivem Olgy, děvčete ze Žižkova, se mně zdál podobně jako jeho otec úplně normální. Kdybych tenkrát srabácky poslechl, což mi radilo moje okolí, dnes by tu žádný Tančící dům nebyl.

návrh Havlova bytu podle Vlada Miluniće

Návrh Havlova bytu podle Vlada Miluniće.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...

Mohlo by vás zajímat