Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Historici objevili ostatky německého tankového esa

Lidé

  15:51
BRNO/VRBOVEC - Historici z Moravského zemského muzea ve Vrbovci na Znojemsku objevili ostatky Kurta Knispela, považovaného za jedno z největších tankových es druhé světové války.

Kurt Knispel foto: wikipedia.org

"Tělo leželo v neoznačeném hrobě německých vojáků u hřbitova ve Vrbovci," řekla mluvčí muzea Eva Pánková.

Kurt Knispel

Knispel se narodil v roce 1921 ve vsi Salisov v Jeseníkách. Po připojení Sudet k Říši se stal německým občanem a později narukoval do Wehrmachtu. Jako tankista dosáhl podle vojenských historiků 168 potvrzených vítězství. Dalších 27 není věrohodně potvrzeno.

Knispel si v německé armádě jako střelec a velitel tanku vysloužil přezdívku Černý baron. Historikové věděli, že padl v dubnu 1945 někde na česko-rakouském pomezí. Nevědělo se však, kde přesně je pohřbený.

Nakonec se historici na základě informací z německých pramenů zaměřili na Vrbovec. Hrob skupiny asi 15 německých vojáků našli v sadu za hřbitovní zdí. Knispela identifikovali díky jeho vojenské známce na krku, uvedla Pánková.

Ostatky nyní prozkoumají antropologové z Moravského zemského muzea. Potom je zřejmě opět pohřbí na vojenském pohřebišti Ústředního hřbitova v Brně.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat