Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Jan Sadílek při výslechu na gestapu raději vyskočil z okna, než by prozradil spolubojovníky

Kalendář hrdinů

  5:00
Hrdina prvního i druhého československého odboje major Jan Sadílek patřil mezi zakladatele československého vojenského zpravodajství. Zapojil se i do odbojové práce proti Třetí říši.

Jan Sadílek foto: Lidovky.cz

Hrdým partnerem rubriky Kalendář hrdinů je společnost Česká zbrojovka

Česká zbrojovka

Jan Sadílek se narodil v Praze 16. května 1884. Před první světovou válkou byl zaměstnán jako úředník a do války odešel ve stejnokroji rakousko-uherské armády. Na ruské frontě přeběhl do zajetí, přihlásil se do československých legií a působil ve velitelských funkcích u průzkumu, dobovým termínem u rozvědčíků.

Účastnil se bitvy u Zborova, kde byl raněn. Působil krátce jako náborový komisař v zajateckých táborech, poté byl jmenován důstojníkem výzvědné služby. V době bojů na Sibiři sloužil jako podnáčelník štábu velitele čs. zpravodajské služby, pplk. Vojtěcha Klecandy. Po návratu do vlasti působil jako přednosta pátrací skupiny zpravodajského oddělení hlavního štábu. Roku 1924 byl ze zdravotních důvodů penzionován. Stal se živnostníkem, dále aktivně působil v branných organizacích, zejména v Branném svazu čs. motoristů v Praze XVI. a XVII.

Nepohodlní

Po německé okupaci v roce 1939 se aktivně zapojil do práce Obrany národa. Používal krycí jména „Strejc“, „Strejček“, „Sáhib“ či „Ořechovský“. Spolupracoval mimo jiné se skupinou podplukovníka Josefa Mašína. V listopadu 1939 ho velitel zpravodajské služby Obrany národa, major Jaroslav Hájíček pověřil organizovat druhou redakci ilegálního časopisu „V boj“, jehož předchozí vydavatelská skupina, Družstvo v prvním sledu, byla postižena zatýkáním. 

Hrdina prvního i druhého československého odboje major Jan Sadílek patřil mezi...
V listopadu 1939 ho velitel zpravodajské služby Obrany národa, major Jaroslav...

Za pomoci bývalých členů první redakce časopisu a členů holešovické odbočky Branného svazu čs. motoristů vyšlo první číslo druhé edice časopisu „V boj“ na přelomu listopadu a prosince 1939. Po odchodu majora Hájíčka do exilu se stal s největší pravděpodobností jeho nástupcem v čele zpravodajství Obrany národa. Spoluorganizoval odchod čs. vojáků do zahraničí, a byl stále jedním z hlavních vydavatelů vojenské edice časopisu „V boj“.

Kalendář hrdinů banner na HP

Na jaře a v létě 1940 se ukrýval v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Gestapo jej vypátralo sledováním listonoše, který mu na ulici na Smíchově předával důchod a dne 4. července 1940 jej zatklo. Aby předešel tomu, že z něj gestapo vytluče údaje o spolubojovnících, 8. července 1940 major Jan Sadílek při výslechu v centrále pražského gestapa v Petschkově paláci vyskočil z okna.

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ Praha

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...