Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je snazší ukázat násilí než erotiku, posteskla si Mirrenová

Lidé

  18:48
KARLOVY VARY - Britská oscarová herečka Helen Mirrenová, která převzala při zahájení 47. ročníku karlovarského filmového festivalu Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, se vyznala ze své lásky k filmu a divadlu. Novinářům řekla, že kdyby si však měla mezi oběma obory zvolit, dala by přednost právě filmu.

Helen Mirrenová v Karlových Varech foto:  František Vlček, Lidové noviny

Mirrenovou neláká ji ani to, co už si zkusila řada jejích kolegů, tedy režie. Svět filmu ji fascinuje hlavně kvůli své rozmanitosti, každé natáčení je velký zážitek, říká herečka.

Když Mirrenová natáčí film, občas si řekne, že by v tu chvíli snad raději účinkovala na jevišti. Když se na divadelní představení chystá, přemýšlí o tom, že snad raději natáčela film. Svět filmu by však vždy zvítězil, protože herečka miluje práci ve štábech, kde se potkává se zajímavými lidmi a kde ji pokaždé čekají nové zážitky.

ČTĚTE TAKÉ:

Poznamenala, že velmi ráda pracuje s mladými filmaři i herci, protože jsou nadšeni pro svou práci. "Nevadím jim zima, vstávají už brzy ráno a z natáčení odcházejí poslední," podotkla.

Jako herečka si už kdysi vyzkoušela díky podpoře svého manžela, amerického režiséra a producenta Taylora Hackforda, jaké je to na druhé straně kamery.

V USA točila zhruba půlhodinový dokument. Ohlasy byly vcelku pozitivní a Mirrenová řekla, že se jí tato práce velmi líbila. Zdůraznila, že to bylo ale její jediné režisérské angažmá a už to nehodlá opakovat. "Jsem herečka, a to jsem vždy chtěla být. Dělám práci, která mě baví, a určitě to nehodlám v budoucnu nijak měnit," konstatovala.

Více šancí ženám

Rozhodně však chce podporovat, aby ženy měly více šancí při výrobě filmů, a to nejen jako herečky. Svým režisérským počinem chtěla povzbudit ostatní ženy a ráda s režisérkami i spolupracuje. Ve světě filmu je podle Mirrenové i řada dalších negativ, s nimiž nesouhlasí.

Helen Mirrenová v Karlových Varech

Za zavrženíhodné třeba považuje, že je menší problém ve filmech ukazovat násilí než erotiku.

Sama s odhalováním ve filmech žádné problémy nemá. Velmi ji tak pobavilo například natáčení snímku Holky z kalendáře.

Na karlovarském festivalu uvede Helen Mirrenová spolu s maďarským režisérem Istvánem Szabóem svůj nový film Dveře.

Při natáčení tohoto snímku cítila obrovskou odpovědnost. Poznamenala, že to asi bylo dosud její nejtěžší natáčení v životě.

Práce se Szabóem, který vloni v Karlových Varech předsedal porotě, však byla zážitkem.

Za jedinou výhodu v tomto případě považovala, že její role nevyžadovala líčení. "Bylo skvělé, když jsem mohla jít před kameru a nemusela se zajímat o make-up," dodala Mirrenová.

Ruska s britským řádem

Helen Mirrenová pochází z britsko-ruské rodiny, její otec se původně jmenoval Mironov a byl potomkem významné šlechty. Jeho předkové sloužili carovi jako diplomaté a vojevůdci. Rodiče chtěli mít z Helen učitelku, ta se však od vysněného herectví nenechala odradit.

Herečka Helen Mirrenová a moderátor Marek Eben

Už v mládí se stala členkou slavné Královské shakespearovské společnosti a od 60. let se objevovala ve filmu. V roce 2003 jí byl udělen Řád Britského Impéria s titulem Dame Commander.

Před rokem obtiskla Helen Mirrenová ruce a nohy do betonu na nádvoří čínského divadla Grauman v Hollywoodu. Rozšířila tak dlouhý seznam celebrit, které na slavném hollywoodském bulváru zanechaly své stopy.

Prvního Oscara získala Mirrenová až v jednašedesáti letech za ztvárnění Alžběty II. ve filmu Královna. Nominována byla také za role ve snímcích Šílenství krále Jiřího, Gosford Park a The Last Station. Do důchodu se tato živoucí britská herecká legenda zatím rozhodně nechystá, i když vzápětí po návštěvě Karlových Varů oslaví sedmašedesátiny.

Mirrenová v novém Psychu

Nejnovějším jejím počinem je role ve snímku "Alfred Hitchcock and the Making of Psycho" (Alfred Hitchcock a vznik Psycha), ve kterém mistra hororu režiséra Alfreda Hitchcocka ztvárňuje britský herec Anthony Hopkins.

Herečku Janet Leighovou, která se v Psychu stane obětí vraždy ve sprše, si v novém snímku zahraje Scarlett Johanssonová. Mirrenová hraje Hitchcockovu ženu Almu Revilleovou.

Autoři: ,