Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kyperská finanční krize očima umělce: toalety kolem banky

Magazín

  7:00
NIKÓSIE - Kyperský umělec se rozhodl po svém pojmout protest proti finanční krizi v zemi. Před kyperskou centrální bankou umístil 20 plastik připomínajících křížence mezi toaletou a náhrobním kamenem.

Autor plastik Andreas Efstathiu foto: ČTK

Plastiky vyrobené z betonu a sádry byly postaveny do dvou řad na chodníku před budovou a způsobily zpomalení dopravy na rušné třídě v Nikósii. Mnoho řidičů při průjezdu kolem děl houkalo na znamení souhlasu.

Autor plastik Andreas Efstathiu uvedl, že jeho přáním je, aby se Kypřané zvedli z gaučů a vyjádřili své opovržení nad žalostným stavem země. "Měl jsem pocit, že je třeba protestovat proti situaci v mé zemi. Myslím si, že výběr toalet má jasnou symboliku pro každého," řekl Efstathiu agentuře Reuters.

ČTĚTE TAKÉ:

Kypr se letos v březnu dohodl na záchranném úvěru od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu ve výši deset miliard eur (257,2 miliardy korun). Výměnou za pomoc však země musela zavřít jednu ze svých velkých bank a zabavit část úspor nad 100 000 eur. Tisíce lidí tak přišly o své životní úspory.

Mluvčí centrální banky Aliki Stylianu uvedla, že umělci mají právo se svobodně vyjádřit. Odmítla však jakkoliv komentovat volbu Efstathiuse.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...