Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé

Ledový muž a voda, která rozklepe zuby. Guru otužilců Wim Hof v exkluzivním rozhovoru radí, jak posílit imunitu

Podle Wima Hofa jsou jeho metody hudbou budoucnosti, na jejíž notu se bude lidstvo dříve nebo později muset naladit, tím spíše, když celý svět bojuje s pandemií koronaviru. | foto: Wim Hof

Premium Rozhovor
PRAHA/AMSTERDAM - Tisíce lidí se kvůli němu na zahradách noří do kádí s ledovou vodou, další pořádají výpravy na vrcholky hor jen ve spodním prádle a při mrazivé procházce kolem Vltavy se kolemjdoucímu už málokde nenabídne pohled na skupinky zrudlých otužilců. A nejen tam. Wim Hof, guru otužilců z celého světa, popisuje v exkluzivním rozhovoru, jak si v době koronavirové pandemie posílit vlastní imunitní systém.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet Premium

Holanďan Wim Hof a jeho metoda budování imunity se v posledních letech stali celosvětovým fenoménem, který rezonoval obzvláště loni, kdy jednu zemi za druhou začala sužovat pandemie koronaviru. Hofova kniha, jež vyšla loni na podzim, se stala bestsellerem i v České republice.

Wim Hofova metoda

Spočívá v dechových cvičeních, otužování ledovou vodou a meditaci. Má vést ke zlepšení odolnosti vůči chladu a posílení celkové imunity, ale také ke zdravějšímu a spokojenějšímu životu. Na jejím vývoji Wim Hof pracuje 44 let, relevanci metody dokazuje na vědeckých studiích, které nechává provádět sám na sobě, ale také na skupinách dobrovolníků. Více informací o metodě na oficiálním webu www.wimhofmethod.com.

Hofovu metodu vědci stále podrobují zkoumání a podle předběžných výsledků zjistili, že hyperventilace, čili hlubší a rychlejší dýchání, ovlivňuje imunitní reakci organismu, zvyšuje tepovou frekvenci a hladinu adrenalinu v krvi. Zkoumají také vliv meditace a vystavování těla extrémnímu chladu.

Kritici Hofovi vyčítají, že účinky dýchání a otužování nadsazuje zvláště ve spojení s léčbou závažných onemocnění. 

Úspěch a pozornost milionů lidí včetně vědců i lékařů však nepřišly přes noc. Ledový muž, jak se Hofovi přezdívá, na propagaci své teorie pracoval desítky let. Během nich se mu podařilo přepsat nejednu lékařskou učebnici na základě studií, v nichž šel sám příkladem a přepisoval rekordy v Guinessově knize: vydržel v nádrži po bradu zasypaný ledem téměř dvě hodiny či ve finském jezeře uplaval šedesát metrů pod ledem; notoricky známé jsou také jeho kousky, kdy bez kyslíkových lahví a jen v šortkách a botách vyšplhal do výšky 7200 metrů na Mount Everestu a zdolal africké Kilimandžáro.

Spolu s vědci zkoumá hranice fyzických možností a nervového i imunitního systému a ani v jednašedesáti letech s tím nehodlá skončit, dokud nedokáže, že kromě například běžné kocoviny dokáže dýcháním a zvýšenou imunitou ovlivnit celou řadu nemocí a psychických poruch, které dosud léčíme výhradně s pomocí farmaceutických přípravků. Stejné brnění si podle něj může vypěstovat každý z nás.

Sám Hof o svém přístupu mluví jako o řešení pro budoucnost – jen vlastním posílením imunity podle něj budeme napříště schopni čelit nejrůznějším a možná zákeřnějším virům, jen tak se obejdeme bez čekání, jaké kvůli nedostatku vakcíny zažíváme právě nyní.

Lidovky.cz: Kdy a jak jste přišel na to, že dechová cvičení a otužování jsou tou pravou cestou k lepší imunitě?
Cítil jsem to. Samozřejmě k tomu ale nevedla jednoduchá cesta. Snažil jsem se přijít na to, jak porozumět fungování organismu člověka – ať už těla, nebo mysli. A ve svých sedmnácti letech jsem zjistil, co dokáže studená voda, díky ní jsem se naučil dýchat jinak. Hlouběji. V zimě je hluboký dech automatickou reakcí těla, jak se přirozeným způsobem zahřát. 

A všechno mi najednou začalo dávat smysl: když zhluboka dýcháte, do těla a jeho nejhlubších partií dostanete více kyslíku. Vlastně krmíte všechny buňky a chemie těla se jakoby probudí. Pouze prostřednictvím vzduchu tak dostáváte do těla sílu. Rozhýbou se i neurotransmitery vaší vůle, které vlastně představují vaše vědomí, a vy jste tak schopni stát se silnějšími. V těle si vytváříte proud, díky kterému se cítíte zdraví, šťastní a silní. Tyto metody dokážou zkrátka tělo aktivovat k jeho plné kapacitě. Dechová cvičení a studené sprchy posílí vaši mysl. Bude tak silná, že se vaše vlastní vůle naučí nakládat se stresem.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
první měsíc jen za 1 Kč

Roční

490
890 Kč
Předplatit
+ 6 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

1 690
Předplatit
+ 5 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!