Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé se loučili s Komárkem, projev měl Zeman i špičky ČSSD

Magazín

  11:55
Zesnulého politika a prognostika Valtra Komárka by žádná politická strana neměla zneužívat ke své vlastní propagaci. Na smutečním obřadu ve strašnickém krematoriu v Praze to v projevu řekl prezident a Komárkův přítel Miloš Zeman. Podle něj si čestný předseda ČSSD vždy uchovával vlastní názor. Při příchodu na obřad Zeman řekl, že Komárkovou předností byla laskavost a pochopení pro názorové oponenty.

Poslední rozloučení s Valtrem Komárkem. foto: MAFRA: Tomáš Krist

"V posledních letech svého života se stal i čestným předsedou sociální demokracie, ale i tam si uchovával svůj vlastní názor, který mnohdy nadřazoval nad stranické direktivy. Proto nemůže být tváří jakékoli politické strany a žádná strana by ho neměla zneužívat k propagačním agitkám," řekl v projevu Zeman.

Prezident Komárkův přínos ocenil již při svém příchodu do krematoria. Bývalý politik byl podle něj "člověk, který měl neobyčejnou laskavost, která u nás politiků, včetně mě, bohužel chybí". Komárek podle něj dokázal své názorové oponenty buď přesvědčit svými argumenty, nebo se nechal přesvědčit sám. "Což je také záviděníhodná vlastnost," dodal Zeman.

Připomněl, že někdejší zakladatel Prognostického ústavu prošel v životě řadou krizí. Jako židovské dítě se musel například skrývat před nacisty.

Politik vizionář

Podle předsedy Senátu Milana Štěcha byl Komárek vizionář. "Já si myslím, že řada jeho představ bohužel nebyla naplněna. A kdyby aspoň část byla, tak se v naší zemi drtivé většině občanů žije lepší," řekl Štěch při příchodu.

Pohřbu někdejšího čestného předsedy ČSSD se zúčastnila řada hostů. Mezi nimi předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, právník a politik Zdeněk Jičínský, ekonom Jiří Rusnok, bývalý ministr zdravotnictví Ivan David, poslanec Jaroslav Foldyna, někdejší ministr průmyslu Milan Urban či hradní kancléř Vratislav Mynář.

ČTĚTE TAKÉ

Komárek zemřel ve čtvrtek ve věku 82 let, když podlehl komplikacím po operaci plic, kvůli nimž byl zhruba od začátku května hospitalizován.

Dlouhodobě měl také problémy se srdcem. Jako jeden z posledních ho v nemocnici navštívil prezident Zeman. Chtěli tak učinit i vrcholní činitelé sociální demokracie, kterým to ale již nedovolil Komárkův zdravotní stav.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat