Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na Vinohradech se lidé naposledy loučí s Jiřinou Jiráskovou

Lidé

  8:22aktualizováno  11:29
V pražském Divadle na Vinohradech lidé vzdávají poslední poctu oblíbené herečce Jiřině Jiráskové, která po dlouhé nemoci zemřela 7. ledna ve věku 81 let. Už před desátou dopolední se u vchodu vytvořil zástup čekajících. Za zvuků smuteční hudby procházejí lidé před rakví s ostatky zesnulé.

Poslední rozloučení s Jiřinou Jiráskovou foto: MAFRA František Vlček

Pohřeb proběhne na přání herečky v jihočeských Malenicích v sobotu 19. ledna. Bude pohřbena v rodinné hrobce Zdeňka Podskalského, kde už odpočívá také její matka.

Na smutečním ceremoniálu zaznívají hereččiny písně i skladby, které měla ráda.

Se svým posledním rozloučením se přicházejí také Jaroslav Satoranský, Marián Labuda, Michal Novotný, Aleš Cibulka i Bohuslav Svoboda.

Nejemotivnější projev má Jiřina Bohdalová: "Jiřina byla takový můj privátní anglický gentleman, ženská s mužským přehledem a rozhledem, mnohdy vražedným vtipem a ironií, která mě odzbrojovala. Jířo, díky za všechno. Byla jsi jednou z nejlepších ženských mého života, bude se mi po tobě stejskat,"

Jako první ze smutečních hostů přichází s projevem Tomáš Töpfer, který vzpomíná na působení Jiřiny Jiráskové v divadle: "Milá Jiřinko, loučíš se se scénou, ve které jsi strávila 61 let a odehrála zde stovky představení, s divadelním domem, který se ti stal skutečným domovem. Loučíš se s budovou, kterou jsi znala od kotelny po křídla andělů nad střechou. " Se smutkem v hlase dodal: "Tvůj otisk zůstane ve zdech tohoto divadla."

U rakve drží stráž hereččini kolegové i přátelé. Naposledy se jí přišli poklonit Zlata Adamovská, Dagmar Havlová, Iva Janžurová, Martin Stropnický, Petr Rychlý, Eliška Balzarová, Ivan Trojan. Následuje ale mnoho dalších.

Ze sálu odvádějí všechny bulvární novináře pod výhružkou, že zavolají policii.

Jiří Weigl nese kondolenci z Hradu. Václav Klaus prý měl v diáři schůzku s Jiráskovou v den, kdy zemřela. 

Mnozí z nich nechávají na jevišti své květy - jsou mezi nimi i žluté růže, které měla Jirásková nejraději. Stojí v tichém zamyšlení před její velkou fotografií či krátce usednou v hledišti.

Katafalk obklopují věnce, které poslali například prezidentský pár Václav a Livia Klausovi, předseda vlády Petr Nečas, Parlament, ministerstvo kultury, Česká televize i Český rozhlas, UNICEF, Herecká asociace a nadace Život umělce, Národní divadlo a další české scény.

Ze Slovenska osobně přivezl kytici žlutých růží Marián Labuda, který s Jiráskovou před deseti lety exceloval v inscenaci Krejčovský salón. V čestné stráži se střídají nejen členové Divadla na Vinohradech.

Od roku 1996, kdy měl z vinohradského jeviště pohřeb Miloš Kopecký, je to teprve podruhé, co tato scéna tímto způsobem uctí památku svého herce.

Jirásková na ní strávila přes šest desítek let a po listopadu 1989 ji deset let vedla jako její ředitelka. Během své kariéry tu ztvárnila 115 postav.

Jiřina Jirásková

Naposledy se na jevišti objevila loni 4. října v menší roli inscenace komedie Woodyho Allena Mocná Afrodité - od té doby byla v domácím ošetřování.

Na dnešní pietní akt naváže v pondělí 14. ledna od 14:00 hodin v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí zádušní mše, kterou bude sloužit pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Čtení z Písma svatého se ujme zpěvačka Lucie Bílá, režisér Jiří Strach bude číst přímluvy, řekl mluvčí arcibiskupství Aleš Pištora.

Rakev s ostatky zesnulé bude koncem příštího týdne podle jejího přání uložena na místě, které Jirásková milovala, v jihočeských Malenicích, kde trávila šťastné chvíle se svým životním partnerem Zdeňkem Podskalským.

Autoři: ,

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...