Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vzpomínky na intimní vetešnictví Jiřiny Jiráskové, milovnici "špatností"

Lidé

  7:00
Její byt vyvolával trochu trému. Nejen proto, že Jiřina Jirásková vítala každou návštěvu, i novinářskou, dokonale oblečená, učesaná, nalíčená a ozdobená šperky. „Jo, jsem parádivá,“ přiznala s grácií šlechtičny, když vyslechla první komplimenty fotografa.

Jiřina Jirásková foto: archiv MAFRA

„To víte, je mladej!“ vysvětlovala mi pak vždycky, proč se musí nejdřív věnovat kolegovi s fotoaparátem – ať už byl jakéhokoli věku.

Celý její byt byl prosycen vtipnými suvenýry (z Chorvatska, kde měla část rodiny), dárky (od fanoušků), věcmi (odevšad). Měla desítky plyšových psů. Na malířském portrétu a také společných fotografiích se skvěl především její osudový životní partner – Zdeněk Podskalský. Olejomalba byla od profesora Polívky, který budoucího slavného režiséra učil na střední škole ve Strakonicích. „Byla jste už někdy v intimním muzeu? Nebo v intimním vetešnictví? Tak tady je,“ vysvětlovala se smíchem.

Jiřina Jirásková

Obývacímu pokoji vévodilo masivní křeslo. Do něj se vždycky s grácií usadila a omluvila nezbytnou (a neodbytnou) společnost psa. Nejdříve to byla Ema, posléze Amálka, štěně francouzského buldoka. A najednou jsme se ocitly v dětství: Vyprávěla, jak se jako malá psů bála, a tak jí prý maminka, které celý život říkala po prvorepublikovém vzoru mamičko, pořídila právě buldočka…

 

Co také naleznete v magazínu 

Během ledna dorazilo do Prahy šedesát tisíc ruských turistů. Jak vypadá tradiční oslava pravoslavných Vánoc?

Salvador Dalí. Velký portrét génia, který provokoval nejen svým dílem ale i stylem života.

Kolik propuštěných vězňů se brzy vrátí zpět do kriminálu? Rozhovor s bývalým vězeňským kaplanem Martinem Kocandou o nedávné amnestii.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!