Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neznámá část života Jacqueline Kennedyové. Za knihy by dala vše

Lidé

  7:00
NEW YORK/PRAHA - Jacqueline Kennedyová byla manželkou amerického prezidenta a módní ikonou pro stovky žen. Po smrti druhého manžela pracovala jako redaktorka nakladatelství a byla dobrou vílou českého výtvarníka Petra Síse. O jejím životě nyní vychází kniha.

Jacqueline Kennedyová. foto: Reprofoto

"Jackie neseděla v kanceláři od osmi do čtyř. Právě naopak, navštěvovala své autory, podporovala je v jejich práci. Stále vymýšlela nové projekty z nejrůznějších oborů," říká LN William Kuhn, autor nové biografie o Kennedyové. "Nejblíž měla k výtvarnému umění a fotografii. Jedním z autorů, který ji zaujal, byl výtvarník Petr Sís. Jeho ilustrace se jí moc líbily," dodává.

Vychází nová kniha o Jacqueline KennedyovéJacqueline "Jackie" Lee Bouvierová-Kennedyová-Onassisová se narodila v roce 1929 v New Yorku. Vystudovala elitní školu Vassar College. Od roku 1952 pracovala v deníku Washington Times-Herald jako fotoreportérka. Pracovala jako novinářka, psala především články o významných osobnostech tehdejšího společenského života. Právě díky práci se seznámila se svým budoucím manželem, J. F. Kennedym. kterého si vzala v září 1953.

Vytvořili spolu dokonalý pár, který veřejnost upoutal elegancí a šarmem. Především Jackie byla vděčným cílem objektivů paparazziů. Pro mnohé byla hlavně vzorná matka a módní ikona. Jenže její sen o novinářské kariéře se pomalu, ale jistě vytrácel. Po atentátu na Kennedyho se s dětmi odstěhovala do New Yorku. V roce 1968 se provdala za multimilionáře Aristotela Onassise. Nechtěla však být jen módní ikonou, kterou neustále pronásledují fotografové. Po smrti Onassise v roce 1975 nastoupila jako redaktorka do nakladatelství Viking Press.

John Kennedy

Díky za sen, Jackie
O tři roky později přešla do konkurenčního nakladatelství Doubleday, kde zůstala až do roku 1995. Více než čtyřicet knih, které Kennedyová vedla jako redaktorka, zahrnuje širokou škálu žánrů od biografií až po fotografické knihy. Právě fotografie byla jedním z mnoha jejích dlouholetých koníčků. "Vždy se snažila, aby kniha byla dokonalá nejen textově, ale i obrazově. Vnímala ji jako celek. Asi proto měla tak ráda práce Petra Síse. Mimochodem jedním z jejích posledních projektů byla komiksová kniha o vzniku světa," připomíná Kuhn.

Kennedyová byla dobrou vílou pro českého výtvarníka Petra Síse, který od roku 1982 žije v Americe. Pro něj byla Jackie tím, kdo ho inspiroval a podporoval v tom, aby vytvořil knihu Tři zlaté klíče o Praze: "Paní Kennedyová byla v roce 1990 v Praze, kde ji provázel prezident Václav Havel. Moc se jí líbila moje knížka Jdi za svým snem o Kolumbovi. Řekla, že přece jako Čech MUSÍM udělat knihu o Praze. A tak jsme z více než stovky pražských legend vybrali tři, které jsou nakonec vmé knize," vysvětluje LN Sís.

Rok 2010 v obrazech

Kennedyová i v posledních letech života cestovala a posílala Sísovi pohlednice z míst, která jsou spojená s českou kulturou. Jejich sny se navzájem splnily. Její o tom, že se vrátí ke svému původnímu povolání, a jeho o tom, že malá česká země může zajímat celý svět.