Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Paříž se chystá pojmenovat po princezně Dianě náměstí poblíž místa, kde zahynula

Lidé

  9:02
Paříž - Téměř dvaadvacet let po tragické smrti britské princezny Diany se pařížská radnice rozhodla pojmenovat po ní náměstí v centru města. S odvoláním na své zdroje o tom informoval list Le Monde. Nové jméno by mělo nést místo nad tunelem u mostu de l’Alma, ve kterém šestatřicetiletá matka britských princů Williama a Harryho v srpnu 1997 zahynula.

Princezna Diana na fotce z roku 1996, na které má akvamarínový prsten. Ten nyní dostala Harryho novomanželka Meghan. foto: PA via AP

Podle listu Le Monde ponese název „Dianino náměstí“ místo na břehu řeky Seiny, na kterém stojí od roku 1989 socha Plamen svobody, jež je replikou pochodně z newyorské Sochy svobody. V posledních dvou desítkách let se tento památník francouzsko-amerického přátelství stal neoficiálním Dianiným pomníkem a řada turistů již ani netuší, že socha nebyla vztyčena na její počest.

Princezna Diana bude mít sochu. Synové William a Harry tak uctí výročí její smrti

Pojmenování místa po zesnulé britské princezně dala podle francouzského listu již v polovině dubna zelenou pařížská komise, která rozhoduje o názvech náměstí, ulic a parků. Definitivně by měla rozhodnutí schválit městská rada na svém zasedání, které se bude konat od 11. do 14. června.

Místo, kde stojí Plamen svobody, se mělo původně jmenovat po řecké operní pěvkyni Marii Callasové. Pařížská radnice o tom rozhodla v červenci roku 1997 a slavnostní ceremonie se měla konat v září téhož roku, kdy uplynulo od zpěvaččiny smrti dvacet let.

Plány ale tehdy překazila právě Dianina srpnová tragická nehoda. Slavnostní přejmenování na náměstí Marie Callasové se nikdy neuskutečnilo a odhalena nebyla ani připravená pamětní deska. Po řecké sopranistce nakonec pojmenovali o tři roky později středovou alej na třídě Georgese Madela v 16. pařížském obvodu.

Podle listu Le Monde se uvažovalo o pojmenování místa nad tunelem de l’Alma po princezně Dianě už dříve, snahy ale vždy ztroskotaly na odporu královského dvora v Londýně.

Bývalá manželka prince Charlese v srpnu 1997 zahynula při autonehodě spolu se svým tehdejším přítelem Dodim al-Fayedem. V okamžiku neštěstí se řidič jejich vozu snažil uniknout bulvárním fotografům. V rychlosti vyšší než 120 kilometrů za hodinu narazil do jednoho z pilířů mostu. Vyšetřování odhalilo, že řidič měl v krvi alkohol, trojí laboratorní zkouška ukázala 1,8 promile, tedy třikrát více než byla povolená norma. V jeho krvi se nalezly i stopy léků proti depresi.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...